Avrupa Birliği'nden İngiltere'ye 'Ayrılık Ücreti' Uyarısı
Avrupa Birliği, (AB) İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılık olması halinde ülkesinin "ayrılık ücretini" ödemek zorunda kalmayacağını ifade etmesi üzerine, Londra yönetimine yükümlülüklerini yerine getirme çağrısıı yaptı.

AB'den İngiltere'ye 'Ayrılık Ücreti' Uyarısı

Günlük basın toplantısında açıklama gerçekleştiren Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, birliğin Brexit konusundaki tutumunun 'net ve ortak' olduğunu belirtti.

 Andreeva, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un anlaşmasız ayrılık olması halinde ise ülkesinin "ayrılık ücretini" ödemek zorunda kalmayacağı açıklaması ile ilgili, "AB ülkeleri, üyelik döneminde ortaya koydukları taahhütleri yerine getirmek mecburiyetinde. 

Bu, özellikle anlaşmasız ayrılık senaryosu geçerli olursa, daha fazla önem taşır." yönündekonuştu. 

İngiltere'nin bu konu hakkında ilgili AB'den henüz bir talepte bulunmadığı bilgisini ileten Andreeva, "Hesapların kapatılması, karşılıklı güven esasında yeni bir ilişkinin başlatılması açısından önemli." dedi.

İngiltere Başbakanı Johnson, dün verdiği bir röportajda ise anlaşmasız Brexit halinde ülkesinin Avrupa Birliği’ne 39 milyar sterlinlik “ayrılık ücretini” ödemek zorunda olmayacağını ifade etmişti.

YOUR REACTION?

Facebook Conversations