SRC Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?
SRC Belgesi Nedir?,
Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Hakkında HerŞey

SRC Belgesi Hakkında HerŞey

SRC Belgesi Alma

Bu yazımızda sizlere"SRC Belgesi Nedir?, SRC Belgesi Nasıl Alınır?, SRC Belgesi Alma Şartları Nelerdir?, Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?"sorularının yanıtını detaylı bir şekilde sunacağız.

SRC Belgesi

Ehliyeti olan kişilerin ticari araçları kullanabilmesi için alması gereken belge türüdür SRC Belgesi. SRC belgesi sahibi olduktan sonra ticari amaçlı araçları sorunsuz bir şekilde kullanabilir herhangi bir cezai işlemlere maruz kalmazsınız.

SRC belgesi standart ehliyet belgesi bulunanların ticari amaçlı kullanılan araçları kullanabilmeleri adına alınması gereken bir belge türüdür.

 SRC belgesi almak için ilk öncelikle muafiyetli ve ya  kurslu olma durumunuza bakılır ve başvurunuz sırasında buna göre işlemleriniz yapılır.

 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet aldıysanız  T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava ve de  herhangi bir kursa gitmeye gerek kalmadan SRC belgesi alabilmeniz mümkündür.

 Ancak yukarıda belirtilen tarihten sonra Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlardan herhangi birisine başvuru yaparak yeterli eğitimi alan ve başvuru şartlarını karşılayan kişiler sonrasında Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılan SRC belgesi sınavı üzerinden 100 üzerinden 60 puan almaları gerekmektedir.

Bunu alan kişiler de SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

Ulaştırma Bakanlığı sınavları üçer aylık dönemlerde yapılmaktadır. Bir sınavdan sadece bir tane SRC belgesi alınabilmektedir.

 25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet almış olan kişiler SRC2 ve SRC4, C-D sınıfı ehliyet almış olanlar SRC2, SRC3,SRC4 ve SRC5 belgelerine sınavsız başvuru yapabilme hakkına sahiptir.

Bu tarihten önce E sınıfı ehliyet sahibi olanlar ise tüm SRC belgelerinden istediklerini alabilme hakkına sahiptir.

25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlar sınavsız SRC belgeleri almaları için yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta ile  bağ-kur primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. 

Atlanmaması gereken bir diğer önemli husus  ise 65 yaşını doldurmuş olanların SRC belgesi almak için başvuruda bulunamıyor olmalarıdır.

65 yaşını doldurmuş kişiler herhangi bir ticari taşıma yapamaz ve başvuruda bulunamazlar.

SRC Belgesi Başvuru Şartları Nelerdir?

* SRC belgesini alabilmek için başvuru sırasında muafiyetli ya da  kurslu olma durumunuza göre işlem yapılmaktadır.

* Bakanlık tarafından belirlenen kriterler dahilinde 25 şubat 2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve kursa girmeden SRC belgesi almaya hak kazanırken ,bu tarihten sonra ehliyet alan kişiler de  kurs hizmeti ile eğitim aldıktan sonra  yapılacak sınavda başarılı olmaları durumunda  SRC belgelerini alabilirler.

 * 25 şubat 2003 tarihinden önce ehliyet sınıfı B olanlar SRC 2 ve SRC 4, C-D sınıfı ehliyeti olanlar SRC-2,SRC-3,SRC4 belgelerine başvuruda bulunabilirler.

Belirtilen tarihten önce ehliyet sınıfı E olanlarda  SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4 belgelerinden tercih ettiklerini alabilirler.

 * 25 şubat 2003 tatihinden önce B sınıfı ehliyeti bulunanlar ise yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta ya da  bağ-kur primlerini ödemiş olması gerekir. 65 yaşından gün almış olanlar ise SRC belgesi başvurusunda bulunamazlar.

Yukarıda yer verdiğimiz şartları sağlamayan kişilerin kursa gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Toplamda otuz saatlik ders programına katılan kursiyerlerin bakanlık tarafından belirlenen sınav takvimine göre yapılacak olan sınavda yüzde 60 oranında başarı sağlamaları gerekir.

Sınav toplamda 50 sorudan oluşarak 30 soruya doğru cevap vermeniz gerekmektedir SRC belgesini almaya hak kazanmak için.

Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Sınavsız SRC Belgesi Alma

Aşağıda yer verdiğimiz şartları taşıyan sürücüler eğitim almadan sınavsız bir şekilde SRC belgesi sahibi olma hakkına sahiptir.

Sınavsız SRC Belgesi Alma Şartları

Yazımızın devamında belirtilen şartları taşıyan sürücüler eğitim almadan doğrudan  sınavsız olarak 25.02.2003 tarihinden önce B / C / E / D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler belirlenen şartlar beraberinde SRC belgelerini sınavsız alma hakkına sahip olan  kişilerdir.

*Kimlik belgesi fotokopisi

*Ehliyet fotokopisi

*İki tane vesikalık fotoğraf

B sınıfı ehliyet sahipleri için;

*25/02/2003 tarihinden önce alınmış B sınıfı ehliyetin fotokopisi.

C veya D sınıfı ehliyet sahipleri için;

*25/02/2003 tarihinden önce alınmış C ya da  D sınıflı ehliyetin fotokopisi.

E sınıfı ehliyet sahipleri için;

*25/02/2003 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetin fotokopisi.

YOUR REACTION?

Facebook Conversations