0003 Vergi Kodu Nedir?
Mükellef kişilerin gerçek kişilere yapmış olduğu ödemelere uygulamış oldukları gelir vergisi kesintileri 0003 vergi kodu beraberinde muhtasar vergi beyannamesi veyahutta gelir vergisi stopajı ile beyan edilmektedir.

0003 Vergi Kodu Türü

0003 Vergi Kodu Türü

0003 Vergi Kodu

Bu yazımızda sizlere "0003 Vergi Kodu" Nedir? konusu hakkında yazımızın aşağısında bilgiler vereceğiz.

0003

Mükellef kişilerin gerçek kişilere yapmış olduğu ödemelere uygulamış oldukları gelir vergisi kesintileri 0003 vergi kodu beraberinde muhtasar vergi beyannamesi veyahutta  gelir vergisi stopajı ile beyan edilmektedir. 

 Vergilendirme usulünün uygulanmakta olduğu bazı hallerde vergi mükellefin beyanı üzerine değil de vergiyi doğruca işlemin yapıldığı an itibari ile vergi sorumluları tarafınca kesinti yapılarak vergi dairesine yatırılmaktadır.

Bu vergi kesintisi ise genel olarak stopaj olarak bilinir.

 Bakınız :Stopaj Vergisi ve Stopaj Oranları Nedir?

Vergi sorumlusu kişilerce yapılan gelir vergisi kesinti işlemi muhtasar beyanname ile beyan edilmektedir.

Vergi kesintisi yapmakta olanlara kayıtlı bulundukları vergi dairesinde 0003 vergi kodu ile mükellefiyet adı altında kayıt açılmaktadır.

Bakınız: Muhtasar Beyanname

Bakınız: Gider Pusulası Stopaj Hesaplama

Diğer beyannamelerin yanı sıra eğer ki dönem içerisinde vergi kesintisi yapılmamış ise muhtasar beyannamenin verilmesine gerek yoktur.

 Muhtasar beyanname ile genel olarak serbest meslek kazancı ve de kira ödemeleri üstünden yapılmakta olan stopajlar beyan edilmektedir.

Bakınız: Vergi Türleri Nelerdir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları