2018 KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?
KPSS Puan Hesaplama

KPSS 2018 Puan Hesaplama

ÖSYM tarafından yapılan KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ardından öğrenciler tarafından puan hesaplama yöntemi merak ediliyor. 

Peki, Kpss Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? , Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri Puanları Nasıl Hesaplanır?

Peki, Kpss Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? , Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri Puanları Nasıl Hesaplanır?

KPSS Lisans genel yetenek ve genel kültür oturumu dün bitti. Sınava giren adaylar, sınav sonrası KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır? sorusunun yanıtını merak ediyor.

İşte ÖSYM tarafından yayımlanan Kamu Personeli Seçme Sınavı 2018 kılavuzuna göre puan hesaplama yöntemi.

Adaylar testteki soruların cevaplarını optik okumaya elverişli cevap kağıtlarına işaretleyerek cevap kağıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunup ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir.

Değerlendirme esnasında doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavın ardından ÖSYM Başkanlığı ya da yargı mercileri tarafınca iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması üzere puanlama yapılacaktır.

Sınava katılan adayların öğrenim düzeylerine uygun ilgili yılın KPSS puanları yanında, öğrenim düzeylerine uygun KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları da hesaplanacaktır. 

KPSS puanları ilgili KPSS Kılavuzlarında yer alacak “Değerlendirme” maddesinde belirtildiği şekilde hesaplanacaktır.

Sınava katılan adaylar için öğrenim düzeylerine göre hesaplanacak olan KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları, KPSS sonuç bilgileri içinde yer almayacak, DHBT sonuç bilgileri içerisinde yer alacaktır. 

Adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanlarının hesaplanabilmesi için DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmiş olması gerekir.

DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyde KPSS’ye girmemiş adayların puanları hesaplanmaz.

;

;

DHBT sonuç bilgisinde adayların doğru yanlış sayıları ile ilgili öğrenim düzeyindeki KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları yer alacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları