2019 65 Yaş ve Engelli Maaşlarına Zam Yapıldı
2019 yılı itibari ile yoksul vatandaşlara ödenen 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşlarına zam yapıldı. Yıllık 8.5 milyar liraya ulaşan evde bakım maaşı ile engelli ve 65 yaş aylığı bağlatılmasında aranan gelir kriteri de yeni asgari ücret ile beraber arttı.

2019'da Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Bir haber kaynağının yazarına göre, bakıma muhtaç ve yoksul vatandaşlara devlet tarafınca sağlanan yardımlar yeni yılda zamlanacak. 

Evde bakım maaşından yararlanabilmek için en az %50 engelli raporu olunması ve raporda "Ağır Özürlü" olduğunun belirtilmesi, engelli kişinin kişisel bakımını tek başına karşılayamıyor olması gerekmektedir.

Ağır hastalık sebebi ile yaşamını başkalarının yardımıyla sürdürenler de bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için ayrıca gelir kriterinin de yerine getirilmesi gerekmekte.

2018'de, evde bakım maaşı alınabilmesi için her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak koşulu ile, hane içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin 967.27 TL'nin altında olması gerekiyordu. 

2019 yılına girmemiz ile beraber bu tutar bin 219 TL'ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl evde bakım maaşı bağlatabilmek için yaptıkları başvurular, gelirleri 967-bin 200 TL arasında kaldığı için reddedilenler, bu yıl yeniden başvuru yapabilir.

Evde bakım maaşı geçtiğimiz yıl 1.179 lira iken bu sene 1.305 liraya çıkartıldı. Bakım maaşı engelliye bizzat bakan akrabaya ödeniyor. Komşu veya dışarıdan birine bakım maaşı verilmiyor.

Hane halkı gelir ölçütünü aşan gelir değişikliğinin tespiti durumunda yapılan ödemeler durdurulur ve değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte geri istenir. Bu sebeple evde bakım parası alanlar, gelirleri limitin üzerine çıktığında yazılı başvurarak aylığı kestirmeleri gerekiyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları