ABD, Çin Mallarına Ek Vergiden 18, 4 Milyar Dolar Kazanıyor
Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin'den yapılan milyarlarca dolarlık ithalata uyguladığı ek tarifelerden toplamda 18,4 milyar dolarlık kazanç sağladığı ifade edildi.

ABD Ek Vergiden 18,4 Milyar Dolar Kazanç Sağlıyor

Avrupa Ekonomik ve Mali Politika Araştırma Ağı tarafınca yapılan "Çin ile ticaret savaşını kim ödüyor?" başlıklı araştırmaya göre, ABD Başkanı Trump'ın Çin ürünlerine uygulamaya başladığı gümrük tarifesi yükünün %75'i Çinli ihracatçılar tarafından karşılanıyor. 

EconPol'un basit bir ekonomik modelle yaptığı araştırmaya göre, gümrük tarifelerde 25 puanlık bir değişikliğin ABD'deki Çin mallarının fiyatında yalnızca %4,5’lik bir fiyat artışına sebep olabilirken, Çinli üreticilerin fiyatlarında %20,5 bir düşüşe neden oluyor. 

Araştırmaya göre, ABD hükümeti, yüksek ithalat esnekliği olan Çin mallarına ithalat vergisini stratejik bir şekilde uygulayarak, ilgili gümrük tarife yükünün büyük bir bölümünü Çin ihracatçılarına aktardı. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin ek gümrük vergisi uyguladığı Çin kaynaklı ürünlerin ithalatında %37’lik bir azalma görüldüğü vurgulanan araştırmada, 2 ülke arasındaki ticaret açığında da %17 düşüş yaşandığı belirtildi.

Söz konusu araştırmaya göre ABD, ek tarifelerle 22,5 milyar dolar gelir elde ediyor. Gümrük vergisinin, ABD'li tüketicilere yüklediği maliyetleri çıkardıktan sonra ABD hükümetinin net kazancı 18,4 milyar civarında dolar oluyor. 

Diğer taraftan,dünyanın en büyük 2 ekonomisi aynı zamanda birbirlerinin en büyük ticaret partnerleri konumunda. 

Nereden bakılırsa her sene artış gösteren ABD-Çin ticareti, geçtiğimiz yıl 635,5 milyar dolarla rekor kırdı. 

Rakamın yaklaşık 130 milyar dolarını ABD'nin ithalatı, 505,5 milyar dolarını ise Çin'in ihracatı oluşturdu. 

Böylelikle Çin, ABD'nin yalnızca en büyük ticaret partneri değil, aynı zamanda en fazla ticaret açığı verdiği ülke niteliğinde.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları