ABD'den Çin'e Yeni Davet
ABD Çin'den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne getireceği gümrük vergisi ile ticaret savaşını körüklemeye hazırlanırken, Başkan Trump yönetiminin Çinli yetkilileri ticaret görüşmelerini yeniden başlatmaya davet ettiği duyuruldu.

ABD'den Çin'e Görüşme Daveti

Beyaz Saray Ekonomik Konseyi başkanı Larry Kudlow, Fox Business televizyon kanalında yaptığı açıklamada Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in üst düzey Çinli yetkililere davet gönderdiğini söyledi fakat daha fazla ayrıntıya girmedi.

Kudlow, "Çin hükümetindeki üst düzey kişilerin görüşmeler yapmak istediğini” ifade eden bazı konuşmalar ve bilgiler mevcut. Çin konusunda takım lideri olan Bakan Mnuchin, bir davet çıkardı” dedi. 

Konuya yakın olan iki isim, Mnuchin'in davetinin, önümüzdeki haftalarda yapılması istenen görüşmeler için, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in üst düzey ekonomi danışmanı olan Başbakan Yardımcısı Liu He de dahil olmak üzere Çinli mevkidaşlarına gönderildiğini aktardı.

Trump yönetimi, Çin'den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

ABD görüşmelerinin gümrük vergilerini geciktirip geciktirmeyeceği henüz belli değil.

Kudlow daha önce Beyaz Saray'ın dışındaki gazetecilere yaptığı başka bir açıklamada Beijing ile iletişimlerin “daha iyi olduğunu” söyledi ve bunu “olumlu bir şey” olarak gördüğünü belirtti.

Kudlow, "Çoğumuz, görüşmemek yerine görüşmenin daha iyi olduğunu ve Çin hükümetinin konuşmaya istekli olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

Trump yönetiminin Çin ile ek ticari görüşmeler yapmak isteyip istemediği sorusu yöneltildiğinde, Kudlow, "Tabii ki, bazı olumlu sonuçlar üretmek için ciddi bir şekilde masaya geliyorlarsa, evet, elbette, aylardır istediğimiz şey" dedi. 

Fakat Kudlow, "Hiçbir şey garanti etmiyorum"uyarısını yaptı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları