Amerika Birleşik Devletleri'nden Yabancı Yatırımlara Yeni Kısıtlama
ABD yönetimi, Amerikan teknolojilerini korumak amacı ile yabancı yatırımlara yeni kısıtlamalar getireceklerini duyurdu.

ABD'den Yabancı Yatırımlara Yeni Kısıtlamalar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Amerikan teknolojilerini korumak amacı ile yabancı yatırımlara yeni kısıtlamalar getireceğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Yabancı Yatırım Risklerini Değerlendirme ve Modernleştirme Yasası"  kapsamındaki ilk düzenlemelerin 10 Kasım 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği bilgisi aktarıldı.

Ülkenin ulusal güvenliği açısından önem arz eden teknolojilerin ele geçirilmesini önlemeyi hedefleyen yeni düzenlemeler, yabancı yatırımcıların uçak, bilgisayar, güdümlü füze, askeri tank, petrokimyasallar, yarı iletkenler, türbin, optik cihaz ve lensler gibi 27 endüstriyi ilgilendiren tüm yatırım faaliyetlerini ABD Yabancı Yatırım Komitesi'ne bildirmesini zorunlu olacak.

İlgili düzenlemeyi mümkün kılan Yabancı Yatırım Risklerini Değerlendirme ve Modernleştirme Yasası Ağustos ayında ABD Kongresi'nden geçmiş ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanmıştı.

Kağıt üzerinde herhangi bir ülkeyi hedef almayan yasa, Çinli şirketlerin son yıllarda hızla artan teknoloji yatırımlarının ABD'nin bu alandaki üstünlüğünü kaybetmesine yol açabileceği endişesiyle hazırlanmıştı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları