Arabamın Anahtarı Kayboldu Ne Yapmalıyım?
Arabanın Anahtarını Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Arabanın Anahtarı Kaybolursa KASKO

Araç sahiplerinin başına gelebilecek olan en can sıkıcı durumlardan biride kontak anahtarının kaybedilmesidir.

Gün içerisinde birçok yerde bulunurken araç anahtarını nerede kaybettiğinizi tahmin etmek oldukça güç sayılır.

Gittiğimiz yerlerde kafa yoğunluğunun yarattığı dalgınlık ve bazen dikkatsizlik nedeni ile araç anahtarını bir yerde unutabiliyor ve hatta kaybedebiliyoruz.

Fakat otomobilinizi kasko güvencesi altında aldı iseniz, araç anahtarınızı kısa sürede elde edebilirsiniz.

Çünkü kasko sigortası kapsamında geçen ek teminatlar arasında, araç anahtarının kaybolması ya da çalınması da yer alıyor.

Yani, kasko poliçenizi almadan hemen önce ek teminatlarınız arasında araç anahtarının kaybolması veya çalınması durumunu da dahil ederseniz benzer olaylar meydana geldiğinde kasko sigortanız zararı kendi karşılıyor.

Araç anahtarının kaybolması ya da çalınması durumundan ziyade hırsızlar kilit sistemini zorlarken vermiş olduğu hasarlar da kasko sigortası kapsamına dahil olmaktadır.

Bu nedenle kasko almadan önce poliçenizin bütün teminatlarını iyice anlamalı ve aklınıza takılan ya da merak ettiklerinizi sorgulamalısınız.

Eğer ki ek teminat kaskonuz da yok ise belirli bir ücret karşılığında bu teminatı kaskoya ilave ettirebilirsiniz.

Fakat bütün kasko teminatlarında olduğu gibi araç anahtarı güvencesi için alınan teminatın da uygulanması sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsayan Durumlar Hangileri?

1. Araç anahtarının kapalı bir mekan içinde bulunması,

2. Araç anahtarının gasp yolu ile ele geçirilmesi neticesinde aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi teminat dahilindedir.

Araç Anahtarı Güvencesini Kapsamayan Durumlar Hangileri?

1. Araca ait anahtarın araç üzerinde bırakılması sonucu hırsılık olayının yaşanması ve hırsızlığa teşebbüs zararları,

2. Güç ve şiddet olmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık ya da hırsızlığa teşebbüs sonucu meydana gelen zararlar,

3. Aracın emanet edilen kişi ve kişiler tarafınca çalınmaya teşebbüs edilmesi ya da hırsızlık sonucunda meydana gelen zararlar,

Arabamın Anahtarı Kayboldu Ne Yapmam Gerekiyor?

Almış olduğunuz bütün önlemlere rağmen araç anahtarınızı kaybetti ya da çaldırdı iseniz en yakınınızda ye alan polis karakoluna başvuruda bulunun.

Kasko sigortalısı iseniz anında sigorta şirketiniz ile iletişime geçiniz.

Kasko sigortanız yok ve henüz aracınızın anahtarı bulunmadı ise aracınızın satıldığı yetkili bayiye giderek yardım isteyiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları