Arsa ve Tarla Kredisi
Tarla Kredisi Nasıl Alınır?, Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa ve Tarla Kredisi

Arsa ve Tarla Kredisi

Arsa Kredisi ve Tarla Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere"Arsa Kredisi (Tarla Kredisi)"hakkında bilgiler sunacağız. 

Arsa Kredisi Ülkemizde sık kullanılan yatırım araçlarından biri de arsa satın almaktır. İleriye dönük yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan arsa değerleneceğini düşündüğünüz ve ya kullanmayı planladığınız arsaya sahip olabilmek için bankaların sunmuş olduğu uygun faiz oranlı arsa kredisinden yararlanabilirsiniz.

 Arsa kredisi kullandırım şartları bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bankalar arasında değişiklik gösteren şartların ilk başını ise arsanın imar durumu almaktadır.

 Bazı bankalar bir tek imara açık olan arsalara arsa kredisi kullandırırken bazı bankalar da imara açık olmayan arsalara arsa kredisi vermektedir.

Arsa kredisi, ipotek karşılığında tüketiciye sunulan ve bireysel kredi ürünlerinden biridir.

 Satın alınacak olan arsa eğer ki imarlı ise doğrudan alınacak olan arsa ipotek edilmektedir. 

Satın alınacak arsa eğer ki imarlı değil ise kredi çeken kişiye ait başka bir gayrimenkul ipotek ettirilerek kredi kullandırımı sağlanır.

Arsa Kredisi Kullandırım Oranı Arsa kredisi veren bankalar arasında değişen şartlardan biri ise kredi kullandırım oranıdır. 

Bankaların vermiş olduğu arsa kredisi kullandırım oranları satın alınacak olan arsanın ekspertiz değeri üzerinden yüzde 45 ile yüzde 60 arasında değişebilmektedir. 

Şöyle ki, Arsa kredisi kullandırım oranı yüzde 50 olan bir bankadan arsa kredisi kullanmak istediğinizde, satın almak istediğiniz arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50 oranı için kredi kullanabilirsiniz.

 Bankaların arsa kredisi vadeleri yine kendi aralarında değişiklik göstermektedir. Bankaların arsa kredisi vadeleri 36 ay ile 120 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. 

A bankası 36 aya kadar arsa kredisi vadesi sunabiliyor iken B bankası ise 120 aya kadar varan arsa kredisi vadesi sunabiliyor.

 Buna göre arsa kredisi seçerken ödeme planınızı çok iyi yapmalı ve de arsa kredisi veren bankaların sunmuş olduğu faiz ile vade uzunluklarını göz önünde bulundurmalısınız. 

Tarla Kredisi, bankaların sunmuş olduğu KOBİ bankacılığı dahilinde tarla kredisi ürünü de sunduğunu bilmenizde yarar var.

 Çiftçilik ile uğraşıyor iseniz ve de tarla satın almak istiyorsanız eğer o halde bankaların sunmuş olduğu tarla kredisinden yararlanabilirsiniz. 

Tarla kredisi alabilmek için en önemli koşul ile şart ise çiftçilik belgenizin olmasıdır. 

Peki, Arsa Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Arsa Kredisi İçin Gerekli Evraklar 

*Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi 

*Adınıza kayıtlı ödenmiş son aya ait, elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarından biri 

*Gelir belgesi (Ek geliriniz var ise diğer ek gelir belgeleri) 

*Alınacak olan taşınmaza ait tapu fotokopisi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları