Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? Ne Yapılması Gerekir?
Banka Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanmadığınız banka hesabınız var ise ve atıl duruyorsa kapatmanız en doğrusudur.

 Çünkü hesabın içerisinde paranız olsa da olmasa da bazı komisyon ücretlerini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Hesabınız kapatılmadığı müddetçe de bu ücretler tekrar tekrar size yansıyacaktır. Bu nedenle kullanmadığınız banka hesaplarınızı kapatmanız birçok açıdan önemlidir.

Banka hesabınızı kapatmaya karar verdiğinizde ilk öncelikle hesabınızda para olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Tabii hesabınızda para olmaması kapanacağı anlamına gelmez. Bu süreci takip etmeniz gerekmektedir.

Banka hesabınızı kapatmak için banka şubesine kadar yorulmanıza gerek yoktur ancak isteyenlerde doğrudan banka şubesini ziyaret ederek hesaplarını kapatabilirler.

Banka hesabınızı kapatmak için;

Banka Şubesinden Hesap Kapatma

Banka Şubesinden Hesap Kapatma

*Kimlik belgesi,

*Hesap kapatma talimatı ( Banka tarafından size verilecektir.) bu belgeler banka şubesinden hesap kapatmak için yeterli olacaktır.

Telefon Bankacılığı Üzerinden Hesap Kapatma

Telefon Bankacılığı Üzerinden Hesap Kapatma

İlgili bankanın telefon bankacılığı numarasını arayarak operatörünüzün sizden talep edeceği gerekli bilgileri aktardıktan ve kimlik bilginizi doğruladıktan sonra hesabınız kapatılacaktır.

Ayrıca;

Banka hesabınızın kapatılabilmesi için o hesaba bağlı olan herhangi bir otomatik ödeme talimatının olmaması ve ipotek bulunmaması gerekir.

Kullanılmayan Banka Hesabından Hesap İşletim Ücreti Tahsil Edilir Mi?

Kullanılmayan banka hesaplarından hesap işletim ücreti alınması hakkında yapılan düzenlemelere göre, kesintisiz en az 180 gün süre ile işlem hareketi görülmeyen vadesiz hesaplar,kredi kartları hareketsiz kabul edilmektedir.

Yani kullanılmayan banka hesabından hesap işletim ücreti kesilir mi sorusunun yanıtı Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre evet'tir. 

Bu düzenlemenin mağduru olmak istemiyor iseniz kullanmadığınız banka hesaplarınızı bir an önce kapatmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları