Bankacılıkta Rekabet "Yapay Zeka" Üzerinden Olacak!
Bankacılık Sektöründe Rekabet Yapay Zeka Üzerinden Olacak

Rekabet Yapay Zeka Üzerinden Olacak

Türkiye’den ING Grubu’na Yapay Zeka ve Robot Teknoloji Global Başkanı olarak görev alan Görkem Köseoğlu, bankacılıkta artık rekabetin yapay zeka üzerinden olacağını ifade etti.

;

;

Dünya ekonomisi dijital ve teknolojik bir dönüşüm üzerinden geçerken, konu olan dönüşüme hızla ayak uyduran sektörlerin başını bankacılık alıyor.

Bankalar artık, verdikleri kredi ve toplamış oldukları mevduat tutarlarından önce teknolojik altyapıları ve ürünleriyle öne çıkmayı tercih etmekte.

Türkiye'den ING Grubu'na yapay zeka ve robot teknoloji global başkanı olarak göreve başlayan Köseoğlu, bankacılıkta artık rekabetin yapay zeka üzerinden olacağını iletti.

Kampanyalarda 5-6 Kat Fazlası Verimlilik Sağlıyor

Bankacılıkta yapay zekayı, müşteri ilişkisi yönetimi, süreç otomasyonu ve temel bankacılık işlemleri olmak üzere 3 ana dalda kullanmaya çalıştıklarını ifade eden  Köseoğlu, “Pazarlama dünyasında ise yapay zeka oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin, geleneksel kampanyalarda, en iyisinde bile, % 5 gibi bir geri dönüş sağlanıyor. Yapay zeka uygulamaları ise bunun 5-6 kat daha fazla  verimlilik sağlıyor” diye açıklama yaptı.

100'lerce Milyon Euro'luk Katkı Sağlayacak

Türk bankaları'nın yapay zeka ve robot teknolojileri konusunda oldukça iyi noktada olduğunu söyleyen GörkemKöseoğlu, söz konusu teknolojilerin kullanımı sonrasında karlarına 100’lerce milyon Euro’luk bir katkı sağlayacağını hesapladıklarını ifade etti.

Binden Fazla Robot Uygulamada

Robot süreç otomasyonu tarafında hali hazırda ING Bank’ta binden fazla robotun uygulamada olduğunun altını çizen Köseoğlu, “Çalışmalarımızdan örnek vermek gerekir ise,ödüllü uygulamamız Katana; Belçika’daki chatbot uygulamamız Marie; Hollanda’da ilk ve tek banka olarak çıktığımız anında kredi uygulamamız; Almanya ve İspanya’da Scalable Capital ile ortak olarak hayata geçirdiğimiz robo-advice yatırım danışmanlığı uygulamalarımız; süreç otomasyonu için Almanya’da hayata aldığımız otomatik veri işleme uygulamamız; işlem güvenliği ve kara para ile mücadele için hayata geçirdiğimiz ve regülatörden övgü alan 3 gelişmiş modelimiz ve Türkiye’de hayata geçirdiğimiz KGF robotu gibi uygulamaları sayabiliriz” dedi. Şubede yaklaşık 40 dakikada gerçekleştirilen bir KGF başvurusunu, bir robotun 5 dakikadan az sürede ve sıfır hata ile gerçekleştirebildiğini kaydeden Köseoğlu, “Halihazırda robotlar ING Bank’a 20 bin saat kazandırmış durumda” dedi.

ING Grup olarak yapay zeka çalışmalarını;

Halihazırda 250 kişilik veri bilimcisi ile yaptıklarını vurgulayan Köseoğlu, önümüzdeki dönemde 1.500 kişilik veri mühendisi ve veri bilimcisinden oluşan bir yeni bir birim kuracaklarını söyledi.

 Yapay zeka ve robot yazılım kullanımları yüzünden insanların işini kaybedeceği yorumlarına katılmadığını ileten Köseoğlu, teknoloji kullanımıyla özellikle şubedeki bir çok çalışanın operasyonel yükünün hafiflediğini ve bu çalışanların müşterilere daha yoğunlaştığını vurguladı. 

Köseoğlu, ING Grubu’nda 150 kişinin işini bir robota kaydırmış durumda olduklarını da ekledi.

ING Grubu’nun dijital bankacılığa 2016-2021 döneminde 800 milyon Euro yatırım yapmayı taahhüt ettiğini hatırlatan Köseoğlu, “ING Grubu, kendini veri odaklı bir kurum olarak konumlayarak, Türkiye’nin de içinde bulunduğu stratejik ülkelerde yapay zeka ve robot teknolojileri alanlarında uzmanlaşmış ekipler kurdu. Her ülkenin farklı bir konuya odaklanacağı ve insan kaynağı için görüşmelerin yapılmaya başlandığı bu ekipler, tüm dünyaya yeni nesil bankacılık çözümleri üretecek” diyerek konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları