BDDK: Tüketici Kredilerinde Vade 36 Aya Düşürüldü
Tüketici Kredilerinin Vadesi 36 Aya Düşürüldü

Tüketici Kredisi 36 Ay Vade İle Verilecek

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu kısaca BDDK, kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bir takım değişiklikler ve düzenlemeler yaptı.

Bu düzenleme beraberinde bazı amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 aya düşürüldü.

BDDK;

BDDK;

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayımladı.

Taslakta bazı amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olarak belirlendiği yer aldı.

Taşıt Kredisinde Kasko Değeri Esas Alınacak

Taşıt Kredisinde Kasko Değeri Esas Alınacak

Tüketicilere, araç sahibi olmak amacıyla kullandırılacak olan taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde ya da yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın  fatura değeri 121 bin Türk Lirası ve altında olanlar için %70'i aşamayacak. 

Bu oran, fatura değeri 121 bin Türk Lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 121 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı için %70, 121 bin Türk Lirasının üstünde olan kısım için %50 olarak uygulanacak. 

İkinci el araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınacak.

Taşıt Kredisinde 48 Ay Vade

Tutar, 1/1/2019 tarihinden itibaren, her sene enflasyon sepetinde yer alan dizel ve benzinli otomobil fiyatları ortalamasının yıllık artış oranının gerektirdiği tutarlar üzerinden uygulanacak. 

Konut almaları ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684'üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal ya da hizmet alımı amacı ile tüketicilere verilen krediler, konutların finansal kiralama yolu ile tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacı ile kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacı ile doğrudan ilgili kurum ya da kuruluşun hesabına ödeme yapılması koşulu ile kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacı ile kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı,elektronik ürün (telefon, tablet, bilgisayar) amacı ile kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı aşamayacak.

Kredi Kartına Taksitlerinde Değişiklik

Kredi Kartına Taksitlerinde Değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu taslağına göre, kredi kartları ile yapılacak olan mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları