Bir Senede Yüzde 1000'in Üzerinde Değer Kazandı
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş hakkında kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
Her gün tavan seviyeden işlem ören ve %1000'in üzerinde değer kazanan Kalkınma Bankası Hissesi bankalar arasında en değerli şirket oldu.

Bir Yılda Yüzde 1000'in Üzerinde Arttı

Kalkınma Bankası hissesi borsada hızla değer kazanmaya devam ediyor. Borsa İstanbul'da işlem gören bankalar içinde hissesi en değerli banka konumuna gelen Kalkınma Bankası'nın piyasa değeri 27,5 milyar liraya vardı.

Böylece bankanın bu sene getirdiği prim %1.100 oldu. Bu da sene başında bu bankaya 1000 Lira yatırmış bir kişinin parasının 11 bin liraya yükseldiği anlamına gelmekte.

29,8 milyar lira ile piyasa değeri açısından hala Türkiye'nin en değerli bankası olan Garanti Bankası'nın hisseleri ise Ocak ayının sonunda gördüğü 12,36 TL seviyesinden bugün itibari ile 7,09 seviyesine gerilemiş vaziyette.

Kalkınma Bankası'nın sadece %0,92'si, Garanti Bankası'nın ise %50,07'si halka açık durumda bulunuyor.

Diğer yandan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş çağdaş kalkınma ve yatırım bankacılığı araçlarını kullanarak, Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda, sürdürülebilir büyümeye yönelik yatırımların ve projelerin desteklenmesi, sermaye ve fon kaynaklarının etkin kullanımının sağlanması, yurtiçi, yurtdışı ve uluslararası ortak yatırımların finanse edilmesi ile kar ortaklığı ya da kiralama esaslı kredi işlemleri dahil, tüm kalkınma ve yatırım bankacılığı işlevlerinin rekabetçi, dinamik ve etkin bir şekilde yerine getirebilmesini sağlayacak.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın merkezi, amacı, kaynakları, sermaye yapısı, organları, hesapları, faaliyet konuları ile karının dağıtımına ilişkin hususlar, esas sözleşmesinde belirlenecek.

4456 sayılı Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketinin Kuruluşu Hakkında Kanun ile kurulan Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte "Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi" unvanıyla kalkınma ve yatırım bankası olarak hiçbir hukuki muameleye tabi olmaksızın faaliyetlerine devam edecek.

Banka, kanun veya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kalkınma planı, programı ve stratejik planlar doğrultusunda kaynağı tahsis edilmek suretiyle görevlendirilebilecek.

 Bu görevlendirmelere ilişkin usul ve esaslar ile görevlendirme kapsamında ihtiyaç duyulan kaynağın hangi kurum veya kuruluş bütçesinden karşılanacağı Cumhurbaşkanı tarafınca belirlenecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları