Çekilen Kredi İptal Ettirilebilir Mi?
Kredimi İptal Ettirmek İstiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Çektiğim Krediyi Nasıl İptal Ettirebilirim?

Kişiler bazen gelirlerinin yetmediği durumlarda ihtiyaçları doğrultusunda bankalara kredi talebinde bulunuyor.

Bankalar bu imkanı kişilere, belirli faiz oranları ve vade seçenekleri ile sunmaktadır.

İhtiyacım vardı kredi çektim ancak ihtiyacımı karşıladım bankadan çektiğim krediyi iptal edebilir miyim? sorusu son zamanlarda bize takipçilerimiz tarafından yöneltilmekte.

Peki, Çekilen kredi iptal edilebilir mi?

Peki, Çekilen kredi iptal edilebilir mi?

Kredi İptali

Evet, bankadan kullanmış olduğunuz kredinizi isteğiniz doğrultusunda iptal ettirebilirsiniz.

Fakat kredinizi iptal etmek istiyor iseniz bazı hususlara dikkat etmenizde yarar var.

Bu hususlar;

1. Kredinizi iptal etmeye karar verdiğinizde eğer sözleşmeyi imzalamadı iseniz bankaya bunu beyan edere zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde kredi iptal işleminizi yapabilirsiniz.

2. Eğer kredi için banka tarafından yöneltilen sözleşmeyi imzaladı iseniz ve kredi dosyanız resmi olarak işleme alındı ise, kredinizi hiç bir ek masraf ödemeden iptal etmek için yalnızca 14 gününüz vardır.

Krediden Cayma Hakkı

*Kredi cayma hakkı süresi, sözleşmenin kurulduğu tarih itibari ile başlamaktadır.

*Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan süre içerisinde tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra otuz (30) gün içerisinde geri öder.

*Banka tüketiciden, hesaplanan faiz, kamu kurum ve 3.üncü kişilere ödenmiş olan ücretler haricinde herhangi bir bedel istenilemez.

*Bu bedeller haricinde kalan ve tüketiciden tahsil edilen her türlü ücret tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi kredi verene geri ödendiği tarih itibari ile 7 gün içerisinde tüketiciye iade edilir.

*Eğer ödeme tarihi üzerinden 14 günlük süre geçti ise, ihtiyaç kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu bütün masrafla bankaya ödenerek kredi kapatılır.

*Konut kredilerinde de ihtiyaç kredisinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası ödenmekte.

Kredi Erken Ödeme Cezası

*Kredi erken ödeme cezası yalnızca konut kredilerinden alınmaktadır. Bunun dışında diğer kredi türlerinden herhangi bir erken ödeme cezası tahsil edilmemektedir.

*Erken ödeme cezası kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olan için yüzde (%) 1 vadesi 36 aydan fazla olanlar içinde yüzde (%) 2 olarak uygulanmakta.

*Bu tutar kredi kapatma işlemi esnasında bankaya peşin olarak ödenmektedir.

Kredi İptal Edilir Mi? Sorusunun Yanıtı Özetle;

Yeni kullandığınız krediyi hiçbir ek masraf ödemeden 14 iş günü içerisinde iptal edebilirsiniz.

Aynı zamanda kredi kullanmanızın üzerinden 14 günden fazla  bir süre geçti ise ve ek masraflar ödeyecek olsanız dahi kredi erken ödemesi faizden düşüldüğü için hemen hemen her durumda erken ödeme de tüketici kazançlı çıkmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları