Çin'den Sri Lanka'ya 1 Milyar Dolarlık Kredi
Çin Sri Lanka'ya 1 Milyar Dolarlık Krediyi Onayladı

Çin Sri Lanka'ya 1 Milyar Dolarlık Finansman Desteği Sağlayacak

Çin'in tarihi ipek yolu'nun canlandırmayı hedefleyen kuşak ve yol inisiyatifi'nin kritik duraklarından Güney Asya Ülkesi Sri Lanka'ya 1 milyar dolarlık finansman desteği sağlayacağını açıkladı...

TV kanalının (Channel News Asia ) internet sitesinde yer alan habere göre;

TV kanalının (Channel News Asia )  internet sitesinde yer alan habere göre;

Sri Lanka Merkez Bankası, Çin Kalkınma bankasının 1 milyar dolarlık krediye onay verdiğini bildirdi. Kredinin 500 milyon dolarlık ilk diliminin bu ayın sonunda, geriye kalanının ise ekim ayında ödeneceği ifade edildi.

Merkez Bankası, sekiz yıl vadeli kredi için ilk üç yılda ödeme yapılmayacağını, borcun geri kalan dönemde yıllık % 5,25 faizle geri ödeneceğini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Indrajit Coomaraswamy, Çin'in kuşak ve yol projesindeki kritik coğrafi konumundan dolayı  Sri Lanka'yı stratejik bir ortak olarak gördüğü için mali desteğini sürdürdüğünü vurguladı.

Coomaraswamy, "Panda Bonoları" olarak adlandırdıkları tahvillerle Çin özel sektöründen 200 ile 250 milyon dolar daha ilave finansman sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Sri Lanka geçtiğimiz yıl liman inşaatı projesi için Çin'den aldığı 1,4 milyar dolar krediyi geri ödeyemediği için stratejik limanını, Çin hükümetine borcuna karşılık olarak 99 yıllığına kiralamayı kabul etmişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları