Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çok Önemli Döviz Kararı
Erdoğan'dan Flaş Döviz Kararı

Başkan Erdoğan'dan Çok Önemli Döviz Kararı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. 

Yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içerisinde Türk lirası olarak yeniden belirlenecek.

Menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içerisinde Türk lirasına dönüştürülmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlık tarafınca belirlenen durumlar dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. 

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen durumlar dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

 Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları