Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?
Damga vergisi bütün sözleşmelerden doğan aynı zamanda devlet tarafınca tahsil edilen vergi türüdür. Damga vergisi mükellefler damga vergisi kanununda yer alıyor. Peki ,damga vergisi nasıl doldurulur?
Damga vergisi mükellefleri,

Damga Vergisi

Damga Vergisi

Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Bu yazımızda sizlere"Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?"konusuna ilişkin yazımızın devamında bilgiler vereceğiz.

Damga Vergisi Beyannamesi Nasıl Düzenlenir?

Damga vergisi bütün sözleşmelerden doğan aynı zamanda devlet tarafınca tahsil edilen vergi türüdür. Damga vergisi mükellefler damga vergisi kanununda yer alıyor. Peki ,damga vergisi nasıl doldurulur?

Damga vergisi mükellefleri

İki birey arasında yapılan sözleşmelerde damga vergisi mükellefi iki tarafa da yansımaktadır.

Resmi kurumlarda bireyler arasında yapılan sözleşmeler verginin mükellefi kişiler olarak tanımlanır. Damga vergisini iki tarafta ödemekte yükümlüdür.

Yabancı ülkelerin memleketlerinde, Ülkemizde ki yabancı elçilik ve de konsolosluklarda düzenlenmekte olan kağıtların vergisinin,Ülkemizde bu kağıtların resmi kurumlarda ibraz etmekte olan, üzerlerinde ciro yada devir işlemlerini gerçekleştirenler yahut her hangi bir suret ile hükümlerinden yararlananlar damga vergisini ödemektedirler.

Damga vergi beyannamesi nedir?

Damga vergisi beyannamesi borç miktarını hesaplamak adına mükellef yahut vergi sorumluları tarafınca vergi kanunlarında yer alan dönemlerde vergi dairelerine verilen çizelge olarak tanımlanmaktadır.

Kira sözleşmesi damga vergisi beyannamesi, kira sözleşmesinin yapılması tarihi itibari ile 15 gün süre içerisinde ilgili bağlı bulunan vergi dairelerine beyan edilmesi gerekmektedir. 

Yazımızın devamında damga vergisi beyannamesinin nasıl doldurulacağına ilişkin bilgileri okuyacaksınız.

1 nüshadan fazla düzenlenen kira sözleşmelerinin her yaprağı için ayrı ayrı olmak üzere aynı oranlarda ve miktarlarda damga vergisine tabi tutulur.

Kira sözleşmelerinde eğer ki ne kadar nüsha olduğu belirtilmemiş ise taraf kişi sayısına göre iki nüsha olduğu kabul edilmektedir.

Sözleşme nüshalarında kağıt yapraklarının vergiye tabi olmasını gerektiren imza yahut imzalar ayrı ayrı olmak üzere olması gerekir.

İmzanın her nüshaya ayrı olarak atılmış olması yada araya karbon kağıdının koyularak hepsinin bir kereye mahsus olarak imzalanmış olması doğan sonucu etkilemez.

Suretlerde imza bulunmamaktadır. Asıl nüshadan çıkarılan suretlerin ise geçerliliği aslının aynı olduğu tasdik edilmesi ile beraber sağlanıyor.

Damga vergisi beyannamesinde vergi damgası oranı mükellef kişiler ve de vergiden sorumlu olan kişilerin yer alması gerekmektedir.

 Damga vergisinin beyannamesi ilgili vergi dairelerine verilmelidir.

Hangi Vergi Dairesine Bağlı olduğunuzu bilmiyor iseniz, bir önceki yazımız olan Vergi Dairesinde Hangi İşlemler Yapılır? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Bakınız: 2017 Damga Vergisi Oranları

Yazımızın aşağısında yer alan damga vergisi beyannamesi örneğine göz atabilirsiniz.

Damga vergisi beyannamesi nasıl doldurulur?

Damga vergisi beyannamesi nasıl doldurulur? Damga Vergisi Beyannamesi Örneği

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları