Dünyanın En Çok Altın Alan Ülkeleri Arasında Türkiye 2. Sırada
Dünya genelinde Merkez Bankaları 2018'de 1971 yılından bu yana en yüksek altın alımını gerçekleştirirken, Rusya ve Türkiye dünyanın en çok altın alan 2 ülkesi oldu.

Rusya ve Türkiye Dünyanın En Çok Altın Alan Ülkeleri

Dünya Altın Konseyi kısaca WGC tarafınca yayımlanan rapora göre, dünya genelindeki Merkez Bankaları tarafından 2018 yılında alınan altın miktarı geçtiğimiz yıl 651,5 tona yükselerek, 1971 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. 

Rusya, ekonomisinde devam ettirdiği "dolarsızlaşma"politikası doğrultusunda geçtiğimiz yıl 274.3 ton altın alarak 2018 yılında dünyanın en çok altın alan ülkesi oldu. 

Özellikle ABD tahvillerini elinden çıkararak elde ettiği bütçeyi altına yatıran Rusya’nın altın rezervleri 2018 yılı sonu itibari ile 2 bin 133 tona ulaştı. 

Türkiye ise geçen yıl altın rezervlerini 51,5 ton düzeyinde artırarak, dünyanın en çok altın alan 2'inci ülkesi oldu. 

8 yıldır kesintisiz olarak altın rezervini artıran Kazakistan geçtiğimiz yıl 50,6 ton alarak dünyanın en çok altın alan ülkeleri arasında 3'ncü sırada yerini  aldı. 

Böylece, Dünya Merkez bankalarının toplam altın rezervleri 2018'de 2017 yılına  kıyasla %74’lük artışla yaklaşık 34 bin tona ulaştı. 

Yayımlanan raporda, yıl boyunca artan jeopolitik ve ekonomik belirsizlikler sebebi ile, merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirdiklerine ve güvenli varlıklara yatırım yapmaya odaklandıkları ifade ediliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları