Faturasız Çek Nasıl Tahsil Edilir?
Faturasız Çek Kırdırma

Faturasız Çek Nasıl Kırılır?

Faturasız Çek Nasıl Kırılır?

Faturasız Çek Kırdırmak İstiyorum

Bu yazımızda sizlere" Faturasız Çek Kırdırma,Faturasız Çek Nasıl Kırdırılır?, Faturasız Çek Tahsilatı, Faturasız Çek Tahsili Nasıl Yapılır?"sorularının yanıtını sunacağız.

Faturasız Çek Kırdırma İşlemi

Yapmış olduğunuz ticari işlem sonrası herhangi bir faturalı işlem ile vergi ödememek adına faturasız çek aldıysanız şayet çekinizi hiç bir yasal faktoring şirketi kırmayacak faturasız çekinizi nakde çevirmeyecektir.

Bu nedenle yapmanız gereken faturasız çek kırdırma işlemi yapan ancak güvenilir olan şahıs ya da firma araştırması yapmanızdır.

Yeni çıkan çek kanununa göre faturasız çeki hiç bir kurum ya da kuruluşlar nakit paraya çeviremez.

Bunun sebebi ise, geri ödenmeyen çeklerin karşılığında hiç bir kanuni ya da yasal yaptırımın olmaması ve hapis cezasının kaldırılmış olması ile iflas ettim diyenlerden tahsilat yapılamamasıdır.

Bundan dolayı tefeciler haricinde hiç bir firma ya da şirket faturasız çek tahsil işlemini yapmayacaktır.

Bizlerde kesinlikle tefecilere bulaşmanızı istemeyiz son derece tehlikeli bir yöntemdir. 

2014 yılından  sonra yeni çıkan kanuna göre çekler önceki dönemlerde bankalar aracılığı ile yapılıyorken artık özel finans kuruluşları ile faktoring şirketleri tarafından da yapılabilmektedir.

Faktoring şirketleri çekin ödenmesi durumunda oldukça titiz davranarak faturası olmayan çeklerin nakde çevrilme işlemini yapmamaktadır.

Türkiye'de hemen hemen bütün illerde faktoring şirketleri yasal olarak hizmet vererek çek kırma işlemini yapmaktadır. Ancak faktoring şirketleri faturası çek kırdırma işlemini yapmamaktadır.

Faturasız çek kıran faktroring şirketleri var ise sıkı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Faturasız çek kıran şirketler yüksek tutarlı komisyon bedeli ile çekinizi kıracağı gibi aynı zamanda çekin geri ödenmemesi halinde sizden kefil yada taşınmaz mal teminatı talep edecektir.

Şirket ya da kişilere yaptıracağınız faturasız çek kırdırma işlemi tamamı ile yasa dışı olup kanunlara aykırı olduğundan dolayı hapis cezası ya da idari para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu nedenle son derece dikkatli ve titiz davranmanız yasa dışı yollara başvurmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları