Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?
Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu;

Bütün finansal geçmişiniz ve hareketleriniz Kredi Kayıt Bürosu kısaca KKB'de toplanarak analiz edilmesi neticesinde oluşan puanlama sistemine "Kredi Notu"denir.

Açıkça

Kredi notu, bankalardan kullanılan kredi kartı, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi bütün bireysel krediler ile banka hareketlerinin ortak bir havuzda analiz edilerek oluşturulan puanlama sistemi olarak ifade edilir.

Peki, Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Peki, Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Findeks kredi puanı finansal durumda değişiklikler meydana geldiği sürece tekrarlanmakta ve aylık olarak güncellenmektedir.

Gerçekleştirilen borç ödemelerine, düzenli bankacılık işlemlerine ve gecikme ile yeni borçlanma duruma göre kredi notunda artış ya da düşüş yaşanabilmektedir.

Kredi notunu yükseltmek içinde düzenli ödemelerin olması, mevcut borçların kapatılması ve otomatik ödeme talimatlarının olması gerekmektedir.

Yüksek kredi notu daha avantajlı krediler almanıza ve yüksek limitli kredi almanıza da imkan sağlamaktadır.

Kredi Notunun Güncellenme Süreci

Kredi Notunun Güncellenme Süreci

Findeks kredi notu güncellenme süreci, borç durumu ve finansal hareketlilik işlemleri ile ilgili bilgilerin bankalar tarafınca Kredi Kayıt Bürosu'na (KKB) aktarılması ile gerçekleşmektedir.

Bağımsız kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu'nun puanlama sistemi üstünden kredibilite ölçen not, ülkemizdeki bütün banka, faktoring, tüketici finansman verilerinden oluşmaktadır.

Kredi notu hesaplama işlemi için bütün aktif kredilerin ve son beş yıl içerisindeki tüketicinin kredi geçmişi detayları baz alınmaktadır.

Yasal takibe düşen ve ödenmeyen krediler 5 yıldan fazla süre geçse dahi rapora dahil edilerek kredibiliteyi düşürmektedir.

Son beş yıl içerisinde kredi kartı sahibi olan, kredili mevduat hesabı (KMH) işleten ya da kredi kullanan herkesin kredi notu vardır. 

Gerçekleştirilen bütün finansal işlemlerin ardından kişiye özel vadelerde güncelleme yapılmaktadır.

BAKINIZ : Kredi Notu Hesaplama

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Findeks kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafınca aylık olarak güncellenmektedir.

Fakat kredi raporunuz, günlük bankacılık işlemleriniz ve hareketleriniz doğrultusunda güncellenmektedir.

Ölçümün yapılabilmesi için bankalardan veri alınması gerekmektedir. Çünkü güncel kredi notu bu bilgiler beraberinde sunuluyor.

Bazı bilgilerin aylık olarak güncellendiği belirtilmekte ve güncelleme aralığı işleme göre değişiklik göstermektedir.

Finans kurumlarının işlemlerinin raporu etkileme süresi yaklaşık olarak iki gündür.

Kişinin finansal geçmişine göre işlemin kredi notuna olan etkisi değişmektedir. 

Örneklendirecek olur isek;

Düşük kredi notuna ve kötü bir kredi siciline sahip olan bir tüketicinin 1 ay düzenli ödeme yapması kredi notu ortalamasını küçükte olsa değiştirebilmektedir.

Kredi notunda ciddi bir artışın gözlemlenebilmesi için uzun süre sabretmeniz ve ödemelerinizi günü gününe yapmanız aynı zamanda bankacılık işlemlerinizi arttırmanız gerekmektedir.

BAKINIZ : Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notunda Nasıl Artış Sağlanır?

Kredi Notunda Nasıl Artış Sağlanır?

Kredi borçlarınızı düzenli olarak son ödeme tarihine kadar ödemeniz, kredi kartı limitlerinizi aşmamanız ve küçük ama düzenli harcamalar yaparak düzenli ödemesini yapmanız, kredi kartı ekstrenizin asgari ödemesini değilde tamamını ödemeniz, sürekli olarak borçlanmamanız kredi notunuzda artış meydana getirecektir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları