Fitch, İtalya'nın Görünümünü "Negatife" Çevirdi
Fitch Ratings İtalya'nın Görünümünü Negatife Çevirdi

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, İtalya'nın Görünümünü Negatife Çevirdiğini Duyurdu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, İtalya'nın görünümünün negatife çevrildiğini aktardı.

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada;

İtalya'nın uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinde teyit edildiği, fakat görünümünün "durağandan" "negatife" çevrildiği ifade edildi.

İtalya'da yeni koalisyon hükümetinin kurulmasından sonra mali gevşemenin ülkenin yüksek kamu borcunu potansiyel şoklara karşı açık bırakmasının beklendiğine işaret edilen açıklamada, ülkenin mali görünümü ile ilgili aşağı yönlü risklerin arttığı vurgulandı. 

Açıklamada, yapısal mali açığın artması halinde İtalya'nın aşağı yönlü risklere karşı açık kalacağının sinyali verilirken mali risklerin yüksek siyasi belirsizlikle karışmış durumda olduğu değerlendirmesi yapıldı.

İtalya'nın kredi notunun çeşitli ve katma değeri yüksek ekonomisi ile desteklendiğinin kaydedildiği açıklamada, ülke ekonomisinin gelecek sene %1,2 büyüme göstermesinin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, kamu borcu dinamiklerinin ve ekonomik büyüme beklentilerinin zayıflaması, mali politikaların gevşemesi, ekonomi ve mali politikaları olumsuz etkileyecek siyasi gelişmelerin yaşanması ve bankacılık sektöründe risklerin atması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yapıldı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları