Gardiyan Nasıl Olunur? GÜNCEL
Gardiyan (İnfaz Koruma) Memuru Nasıl Olunur?

Gardiyan Nasıl Olabilirim?

Gardiyan Nasıl Olabilirim?

Gardiyan Olma Şartları

 Bu yazımızda sizlere"Gardiyan Nasıl Olunur?, İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?, Gardiyan Ne İş Yapar?, Gardiyan Nerede Çalışır?, Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?, Kimler Gardiyan Olabilir?, Kimler İnfaz Koruma Memuru Olabilir?, Gardiyan Nasıl Olabilirim?"soruların yanıtı hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Gardiyan (İnfaz Koruma Memuru)

Herhangi bir neden ile suç işlenmesinden sonra ülkemizde uygulanan adalet sistemi beraberinde özgürlüğü kısıtlama bir diğer hapis cezasına çarptırılmış olan kişilerin cezalarının gerçekleştiği hapishanelerde çalışan memurlara"İnfaz Koruma Memuru" yani Gardiyan denilmektedir.

Peki, İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyanlar, Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak devlet memuru olarak görev yapmaktadırlar. Gardiyanlar bir diğer infaz koruma memurları 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu'na tabi olmaktadır.

BAKINIZ: 657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNU

İnfaz koruma memuru olabilmek için iki farklı yol mevcuttur. İlk öncelikle Adalet Bakanlığı tarafınca çoğunlukla her yıl yayımlanan İnfaz Koruma Memuru bir diğer Gardiyan alımı ilanlarını takip etmeli (gofinans.com'da sizin için en güncel ilanlar yayımlanmaktadır. Sayfamızdan Adalet Bakanlığı Personel Alım İlanlarını Güncel Olarak Takip Edebilirsiniz.) ve bu ilanlara istinaden başvuru şartlarını taşıyor isen,z başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Alımlarda KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) koşulu ile boy, kilo ve yaş koşulu da aranmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) olma şartları yazımızın devamında detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Eğer ki gerekli koşul ve şartları taşıyor iseniz ve KPSS puanınız alım yapılacak sayıya ilişkin yeterli ise sözlü sınava yani mülakata davet edilirsiniz.

Mülakatı başarılı bir şekilde geçmeniz halinde Adalet Bakanlığı'na bağlı Gardiyan (İnfaz Koruma Memuru) olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz.

Gardiyan olabilmek için geçerli tek yol başvuru koşul ve şartlarını taşıyarak Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan personel alımı ilanlarına başvuru yapmak değildir.

Başka bir memurluktan da yani başka bir meslekten de gardiyanlığa geçiş hakkınız vardır. Buna ise kurumlar arası geçiş denilmektedir.

Başka bir memurluktan infaz koruma memurluğuna geçiş yapmak istiyor iseniz o halde geçiş yapmak istediğiniz kuruma bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bu dilekçede;

Kurumu, sicil numarası, unvanı, öğrenim durumu, atanmak istediği birimi ve görev yapmak istenilen il ve ilçeyi belirtmeniz gerekmektedir.

İnfaz koruma memuru yani gardiyanlığa geçiş yapmak isteyen memur adaylar yeniden KPSS'ye girmesi gerekmektedir.

Gardiyan Olma Şartları 

Gardiyan olmak için gerekli ve genel  şartlar;

*657 Sayılı Devlet Memurları Kanun'un 48 inci maddesinde yer alan nitelikleri taşıyor olmak,

(Yazımızın yukarısında İlgili Kanuna Göz Atabilirsiniz.)

*En lise ya da dengi okul mezunu olmak,

*Erkek adayların 170 cm boyunda olması,

*Bayan adayların 160 cm boyunda olması,

*Güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması,

*KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) en az 70 ve üzeri puan almış olmak,

*Yapılacak sınavın son başvuru tarihi ve günümüz itibari ile 18 yaşını doldurulmuş olmalı,

*30 yaşından büyük olmamak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları