GBT Kaydı Nasıl Silinir?
GBT Kaydı Sildirme

GBT ( Genel Bilgi Taraması) Kaydı

GBT ( Genel Bilgi Taraması) Kaydı

GBT Kaydı Silinebilir Mi?

Bu yazımızda sizlere"GBT Nedir?, GBT Kaydı Nasıl Silinir?, GBT Kaydı Silinebilir Mi?"sorularının yanıtını sunacağız.

GBT Nedir? GBT Açılımı

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir sistem olan GBT yani Genel Bilgi Taraması ülkemizde görev yapan kolluk kuvvetleri tarafınca kullanılmaktadır.

GBT, Emniyet teşkilatı, Jandarma ve Gümrük Müsteşarlığı tarafınca ortak kullanılıyor. Ülke genelinde vatandaşların kayıtlarının saklandığı GBT tamamı ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası çerçevesi içerisinde işleyerek ve anayasadan alınan hak ile bilgi toplandığından içinde tamamı ile yasal bir uygulama statüsünde bulunmaktadır.

Herhangi bir birimde çalışan ya da herhangi bir devlet çalışanı adli karar olmadan GBT sistemi üzerine bilgi ekleyerek çıkaramaz.

Genel bilgi tarama kısaca GBT sistemine yeni veri girişi yapma yetkisi olduğu düşünülen Jandarma ile Emniyet güçlerinin böyle bir yetkisi yoktur. 

Vatandaşların sistemde kayıtlı olan verilerinin üzerinde herhangi bir bilgi girişi ya da bilgi silinmesi işleminin yapılması için mahkeme kararı bir diğer adli kararın olması gerekmektedir.

Hakkında verilmiş adli bir karar olmaksızın hiç bir kamu çalışanı GBT sisteminde yer alan bilgilerin üzerinde işlem yapma yetkisine sahip değildir.

GBT taraması sonucunda adli ya da askeri makamlar tarafınca hakkında yakalama kararı çıkarılmış olan ya da aranıyor bilgisi bulunan kişilerin emniyet güçleri tarafınca göz altına alınabilmektedir.

Yalnızca idari para cezası uygulanılan kişileri serbest bırakmaktadırlar. Ancak bu duruma asker kaçağı nedeni ile aranan kişiler dahil olamazlar.

Askeri firar suçu işlemiş olan kimseler GBT sorgulamasına takılacağı gibi bununla beraber göz altına da alınabilirler.

GBT'de Neler Çıkar?

GBT taraması sonucunda adli makamlar tarafınca hakkınızda verilmiş olan bütün kararlar gözükmektedir.

Bunlara askerlik ile alakalı suçlarda dahil olmaktadır. Örneklendirecek olur isek;

Yolda giderken ya da herhangi bir yerde bulunuyorken polis size durdurarak ya da çevirerek GBT sorgulaması yaptığında daha öncesinde ilgili mahkeme tarafından verilmiş cezanızın onaylanmış olduğu bir karar GBT sorgulaması esnasında görülmektedir.

GBT Sorgulamasında Askerliğin Çıkması

Askerlik suçları önceki dönemlerde GBT taraması esnasında görülmüyordu. Fakat son dönemlerde yapılan çalışmalar doğrultusunda askerlik suçlarının (askeri firar) GBT sorgulaması esnasında  artık görülmektedir.

Günümüzde yalnızca adli ya da askeri makamlar tarafından kişiler hakkında verilen ve çıkarılan kararlar olması halinde GBT sisteminde kişiler hakkında bilgiler yer alarak görülmektedir.

Eğer ki asker kaçağı iseniz bu bilgi GBT esnasında çıkmamaktadır. Yani asker yoklama kaçağı iseniz ve polis tarafından GBT taramasına takıldıysanız asker kaçağı olduğunuz görülmez.

Fakat askerlik yoklamanızı yaptırdı iseniz ve askere belirtilen süre ve tarihte gitmediyseniz bakaya yani asker kaçağı durumuna düşmüş olur ve GBT sorgulaması esnasında karşınıza çıkar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer Askerlik yoklamasını yaptırmadıysanız GBT'de çıkmaz.

Asker kaçağı olduğunuz GBT taraması esnasında çıkar ise panik yapmanızı gerek yoktur. Çünkü kimse sizi zorla sürükleye sürükleye askere götürmez. 

Ancak tutanak tutulu ve gerekli mercilere bu durum hakkında bilgilendirilme yapılır. Sizden de 15 gün içerisinde bilgi vermeniz ve şubeye giderek muayene olmanız istenmektedir.

Peki hiç mi ceza almayacaksınız? Tabi ki alacaksınız. Bu durumla karşılaştığınız zaman idari para cezasına çarptırılırsınız.

Gelelim asıl sorumuz ve konumuz olan;

GBT Kaydı Nasıl Silinir?, GBT Kaydı Silinir Mi?

Kişinin, genel bilgi taraması yani halk dilinde bilinen GBT kaydının silinmesi için ilgili suçla alakalı Cumhuriyet Savcılığının takipsizlik kararı vermiş olması aynı zamanda kişi ile ilgili mahkemeden beraat etmiş kararının olması gerekir

Bunun haricinde davanın zamanaşımı ile ortadan kalkmasına karar verilmiş olması ya da ceza verilmesine mahal yoktur şeklinde mahkeme kararının kesinleşmiş  şerhi verilmesi halinde ilgili ilçe emniyet müdürlüğü ya da jandarma birliklerinin GBT birimlerine kişi mahkeme kararlarını ibraz ettiği halde GBT Kaydı silinmektedir.

GBT Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtına göz atmak için;,

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır? 

 GBT Sorgulaması Yapmak İçin;

"www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi" bağlantısına tıklayabilirsiniz...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları