Gelir Uzmanı Nasıl Olunur? Tüm Detaylarıyla
Gelir Uzmanı Nedir?, Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir Uzmanı Nasıl Olabilirim?

Gelir Uzmanı Nasıl Olabilirim?

Gelir Uzmanı Olma

Bu yazımızda sizlere"Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?, Nasıl Gelir Uzmanı Olabilirim?, Gelir Uzmanı Nedir?, Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?, Gelir Uzmanlığı Nedir?, Gelir Uzmanı Maaşı Ne Kadar?, Gelir Uzmanı, Gelir Uzmanı Olma Şartları, Kimler Gelir Uzmanı Olabilir?"sorularının yanıtını sunmaya çalışacağız.

Gelir Uzmanı

Gelir Uzmanları, Maliye Bakanlığına bağlı olan kurum ve kuruluşlarda göre yapabilmektedirler. 

Geçtiğimiz dönemlerde oluşturulmuş olan ve son zamanlarda oldukça ilgi odağı olan bu meslek için detaylar yazımızın devamında.

Kimler Gelir Uzmanı Olabilir?

Gelir Uzmanı Olma Şartları

Gelir İdaresi Başkanlığı gibi sürekli GELİR UZMANI personel alımı yapan kurum ve kuruluşlar genellikle aşağıda yer alan kriterleri belirleyerek buna göre başvuru şartlarını talep etmektedir.

Gelir Uzmanı Olmak İçin Gerekli Şartlar

*657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu  48.inci Maddesi (A) bendinde belirtilen genel koşul ve şartları taşıyor olmak,

*En az 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleriyle bunlara denk yetkili makam ve mercilerce kabul gören 4 yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,

*35 Yaşını geçmiş olmamak,

*Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak,

*Görev halinin devamlılığını engelleyecek bir durumu olmamak,

*Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) A P35 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak gerekmektedir.

Gelir Uzmanı olabilmeniz için yukarıda yer alan genel şartları taşımanız gerekmektedir. 

Ayrıca yukarıda da yer verildiği üzere KPSS sınavına girmiş olmanız  70 ve üzeri puan almış olmanız aynı zamanda 35 yaşından küçük olmanız kesin şartlar arasında yer almaktadır.

Peki, Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

GELİR UZMANI olabilmek için ilk öncelikle GELİR UZMAN YARDIMCISI olmanız gerekmektedir. 

BAKINIZ: Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

GELİR UZMAN YARDIMCISI olabilmeniz içinde yukarıda yer verdiğimiz genel şartlar beraberinde ilgili bölümlerden mezun olmanız ve KPSS sınavından en az 70 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Gelir uzman yardımcısı alımı yapan kurum ve kuruluşların ilanlarına başvuruda bulunmalı ve mülakat aşamasından başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.

Gelir uzman yardımcıları 3 yıl aday memur olarak çalıştıktan sonra gelir uzmanı olmak için sınava girebilirler.

Tabi tutulan sınava giren adayların başarılı olmaları halinde yukarıda yer verdiğimiz şartları sağlaması ile beraber GELİR UZMANI olarak görevine başlayabilirler.

Bu sınava ise yeterlilik sınavı denilmektedir. Söz konusu yeterlilik sınavında vergi daireleri kuruluş ve görev yönetmeliği, vergi daireleri işlem yönergesi, vergi hukuku, gider kanunları ile muhasebe konusuna istinaden sorular sorulmaktadır.

Adayların 100 puan üzerinden en az 60 alması gerekmektedir. 100 puan üzerinden 60 alan adaylar sınavda başarılı sayılır.

Yeterlilik sınavının başarılı bir şekilde geçilmesinin ardından adaylar mülakat aşamasına geçmektedir. 

Bu aşamada da en az 60 puan ve üzeri alınması gerekir. Üçüncü aşama ise stajyerlik döneminde kurslar eğitimden alınan notları ortalaması olan genel yetişme notu hesaba dahil edilmektedir. Bu 3 koşul ortalaması 60 ve üzerinde olanlar  GELİR UZMANI OLMAYA HAK KAZANMAKTADIR.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları