Grup 2 Kredilerine BDDK Ayarı Geliyor!
Grup 2 Kredilerine BDDK Ayarı Gelecek

Grup Kredilerin Risk İzleme Standartlarına Düzenleme

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Arjantin'e giderken uçakta gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, bankaların yakın izlemedeki krediler olarak bilinen Grup 2 kredilerinde farklı risk izleme standartları uygulamalarının yanlış anlamalara mahal verdiğini ve bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Üç üst düzey bankacı ise aynı şirkete veya gruba ait yeniden yapılandırılan kredilerde bile bankaların bu krediyi farklı gruba alabildiğini, BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bu alanda bir çalışma yapabileceğini söyledi.

;

;

Ekonomi yönetimin başına geçmesinin ardından yeni dönemde bankalar ve sermaye piyasaları için atılacak adımlar da yavaş yavaş netleşiyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu konuda ilk sinyalleri geçtiğimiz hafta G20 zirvesine katılmak için Arjantin’e giderken uçakta bir grup gazeteciye verdi. 

Bakan Albayrak, gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarda bankaların yakın izlemedeki krediler olarak bilinen grup 2 kredilerinde farklı risk izleme standartları uygulamalarının yanlış anlamalara sebebiyet verdiğini  ifade etti.

Albayrak, bu grup kredilerin risk izleme standartlarında bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

"Yanlış Anlaşılmaya Sebebiyet Veriyor." denilen tablo;

"Yanlış Anlaşılmaya Sebebiyet Veriyor." denilen tablo;

Bilindiği üzere kredi derecelendirme kuruluşu olan  Moody’s geçtiğimiz haftalarda bankaların takipteki kredilerine dikkat çekmişti. Bankaların grup 2 kredilerdeki farklılığı bu dikkat çekmişti.

Grup 2 Kredileri Batık Anlamına Gelmez

Üst düzey bankacıların dikkat çektiği bir diğer önemli konu ise grup 2 kredileri hakkındaki yanlış algı. Grup 2’ye alınan kredilerin batık kredi anlamına gelmediğini  vurgulayan üst düzey bankacılar bu grup kredilerin büyük çoğunluğunda da herhangi bir geri ödeme sorunu yaşanmadığını söylüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları