Hayat Sigortası Nedir?
Yıllık Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?

Hayat Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?

Hayat Sigortası Tanımı

Bu yazımızda sizlere"Hayat Sigortası Nedir? konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızın devamında Hayat sigortasının tanımını öğreneceksiniz.

Hayat sigortası (Yıllık Hayat Sigortası)

Hayat sigortası ölüm riskine karşın ailesi ve yakınlarını maddi konuda güvence altına almak amaçlı yapılan sigorta türüdür. 

Yıllık hayat sigortası ile hayat sigortası poliçe kapsamı dahilinde her hangi bir risk ile karşılaştığınızda poliçede yer alan, geride kalan çocuk ve eş aynı zamanda yakınlarınızın yaşam standartlarını devam ettirebilmesi amacı ile yapılmaktadır. 

Diğer sigorta türleri gibi hayat sigortası da 1 yıllığına yapılarak istek doğrultusunda yenilenebilir. Hayat sigortasını 18/16 yaş aralığında olan herkes yaptırabilir. 

Poliçede yer alan risklerin gerçekleşmesi halinde sigorta şirketinin ödeme yapacağı kişi ya da kişiler lehdar adı altında poliçeye yazılmaktadır. 

Sigortayı yaptıran bireyin vefat etmesi / ölmesi halinde ise hayat sigortası poliçe tutarı lehdarlara ödenmektedir.

vefat durumunun olmasından ziyade hayat sigortası teminatları arasında yer alan;

*Kaza nedeni ile vefat/ölüm durumu teminatı

*Kaza nedeni ile tam ya da kısmi olarak sakatlık teminatı

*Hastalık sonucunda tam sakatlık teminatı

*Kaza nedeni ile gündelik tedavi teminatı

Hayat sigortası poliçesinde yer almakla beraber bir de sigorta yaptıran kişinin isteğinin doğrultusunda eklenebilecek teminatlar da vardır.

Hayat sigortası türünde sigorta primleri mesleğe ve de yaşa göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda sigorta şirketi uzmanları tarafınca hesaplama yapılmaktadır.

Hayat sigortasında temel olarak alınan vefat/ölüm teminatından ziyade sigortalının isteği doğrultusunda hayat sigortası poliçesine eklettirdiği teminatlara ilişkin prim hesaplama tutarı değişmektedir.

Poliçeye eklenen ek teminatlar beraberinde prim ödeme artışı da sigorta yaptıracak olan kişinin alışkanlık ve meslek faaliyetine göre farklılık gösterebilir.

 Bundan dolayı hayat sigortası prim ve tazminat tutarı bireyden bireye farklılık ve değişiklik gösterebilmektedir.

Yıllık hayat sigortası türünün diğer can sigortaları türleri gibi vergi avantajı bulunmaktadır. 

Şöyle ki, Ödenmekte olan prim ve brüt gelirin %5 oranına kadar olmakta olan asgari ücretin yıllık miktarını geçmeyen kısmı vergi matrahından düşebiliyor.Vergi Matrahı

Buna göre, primlerin toplam tutarı daha düşük miktarda olması sağlanılabiliyor. 

Hayat sigortası vergi avantajı, vergi indiriminden yararlanabilmek amacı ile çalışmakta olduğunuz şirketin muhasebe departmanına giderek hayat sigortası belgeleriniz ile başvuru yapabilir aynı zamanda gerekli olan indirimin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yıllık hayat sigortası yaptırarak aileniz ve sevdiklerinizin yaşam standartlarını maddi anlamda güvence altına alın. 

"BİLGİ KÖŞESİ"

Özel Sağlık Sigortası Teminatları Nedir?

/

    Sağlık Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

    /

    Sağlık Sigortası Karşılaştırma

    Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

    Facebook Yorumları