İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu yazımızda sizlere 2.el araç alırken nelere dikkat edeceğiniz konusu hakkında yazımızın devamında bilgiler vereceğiz.

İkinci El Araba Almak

İkinci El Araba Almak

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu yazımızda sizlere "İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?" sorusu üzerine bilgiler vermeye çalışacağız.

2.el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir çoğumuz sıfır araç almak yerine daha uygunu olan 2.el araç almayı daha çok tercih ediyoruz. Ülkemizde sıfır araç alma oranından daha çok 2.el araç  alma oranı daha çok. 

Bizlerde bu yazımızda sizlere 2.el araç alırken nelere dikkat edeceğiniz konusu hakkında yazımızın devamında bilgiler vereceğiz.

2.el araç alırken kontrol edilecekler

2.el araç almaya karar verdiyseniz başta 2.el araç almadan hemen önce mutlaka aracı ilgili yetkili servise götürerek kontrol ettirin.

Bunun nedeni ise 2.el aracın km (kilometresi) ile oynama yapmadan alacağınız 2.el aracın motor parçalarının değiştirilmesine kadar bir çok yan sanayi parçaların bulunması ve bunların araca takılması gibi durumlar vardır ne yazık ki. 

Aracınızın parçalarının orjinalliğinden emin olmak adına ve aracınızda bir sorunun olup olmadığını anlamak amacı ile aracı satın almadan mutlaka yetkili alanında uzman bir servise götürmeli gerekli kontrollerini iç dış olarak yaptırmalısınız. 

Ben kendim bakarak anlarım deyip böyle bir hataya düşmeyin yoksa ilerleyen zamanlarda pişman olur muhatap bulamazsınız.

Satın alacağınız aracın durumunu sorgulayın

Satın almadan, satın almak istediğiniz aracın hakkında bilgi sahibi olmak  ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış bir karar verdiğinizi gösterir ve ilerleyen zamanlarda neden ben bu aracı aldım diye kara kara düşünmezsiniz. Araç alırken sorgulamanız gerekenler ise;

-Araç hasar kaydı ve geçmişini sorgulama

-Araç değişen parça sorgulama

-Araç üzerinde tutulan tutanak bilgisi sorgulama

-Araç poliçe sorgulama

-Mağdur bilgisi sorgulama

-Hayat poliçesi vefat bilgisi durumu sorgulama

Bu sorgulamaları nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgilere sahip olabilmek için aşağıda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

"http://sbm.org.tr/tr/Sayfalar/SMSSorgulamalari.aspx"

Satın almak istediğiniz aracın dış kaportasına dikkatli bakın.  Araçta paslanma durumu var mı, çöküntü var mı,araçta ve araç parçalarından boya olup olmadığına dikkat edin.

 Bunlara göre satın alacağınız araç için genel bir değerlendirme yapın. Yok ben bunların hiç birinden anlamam diyorsanız o halde mutlaka araç servisine götürün araç servisi size tüm bilgileri verecektir. 

Satın alacağınız ya da almak istediğiniz aracın lastiklerini kontrol edin aşınma yahut lastiklerde yırtılma var ise lastik değişimi masrafını da hesaba katın.

Eğer aracı kullanarak deneme yapmak istiyorsanız ise ve araç hareket halindeyken ses geliyor ise aracınızın süspansiyonlarında sıkıntı var diyebiliriz. Mutlaka bunu da kontrol etmelisiniz.

Satın alacağınız aracın içerisinde bulunan donanımlarını kontrolünü yapın.

Satın almak istediğiniz aracın içerisinde bulunan donanımların  kontrolünü sağlayarak çalışıp çalışmadığına bakın. 

-Araç klimasına

-Cam tuşlarına

-Araç ses sistemine

-Aracın içerisinde bulunan araca dahil olan aksesuarlara

Bunların dışında yine araç satın alırken;

-Far lambalarına

-Sis lambalarına

-Stop lambalarına

Bakarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer ki bir problem var ise fiyat hesaplamasına bunları da dahil etmelisiniz.

-Aracı çalıştırın ve egzoz borusundan çıkan egzoz dumanına bakın siyah ya da gri renk çok yoğun ise aracın motorunda bir problem var demektir muhtemel olarak.

-Aracın motor sesini dinleyin

Aracın motorundan tıkırtılı sesler geliyor ise motor parçalarında bir sıkıntı var demektir.

2.el araç satın alırken muhakkak yukarıda yer verdiklerimizi kontrolünü sağlamalı bunun neticesinde aracı satın almaya karar vermelisiniz.

Bakınız: 2017 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları