IMF Arjantin'e Vereceği Krediyi Yükseltti
IMF, Arjantin'e stand-by anlaşması dahilinden verilecek olan toplam kredi tutarını 56,3 milyar dolara yükselttiğini açıkladı.

IMF, Arjantin'e Vereceği Krediyi 56,3 Milyar Dolara Yükseltti

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre, IMF Yönetim Kurulu, ekonomik krizle mücadele eden Arjantin'le Haziran ayında yapılan 36 aylık "stand-by"anlaşması kapsamındaki ilk değerlendirmesini tamamladı. 

Arjantin hükümetine ülkenin ekonomik performansına yönelik ilk değerlendirmenin tamamlanması sayesinde 5,7 milyar dolar çekme hakkı tanınacağı belirtilen açıklamada, Haziran ayından bu yana verilen toplam finansmanın 20,4 milyar dolara ulaştığı bilgisi aktarıldı.

Yapılan açıklamada ayrıca IMF Yönetim Kurulu'nun stand-by anlaşması çerçevesinde verilecek toplam kredi tutarının 50 milyar dolardan 56,3 milyar dolara yükseltilmesini onayladığı yer aldı. 

Brezilya ve Meksika'nın ardından Latin Amerika'nın en büyük 3.ekonomisine sahip Arjantin, pesoda yılın başından beri yaşanan sert değer kaybıyla derinleşen ekonomik kriz nedeni ile Mayıs ayında IMF'nin kapısını çalmak zorunda kalmıştı.

IMF'nin bugüne kadar vereceği en yüksek borç miktarını içeren stand-by anlaşması, Arjantin'in para fonu ile 1956'dan bu yana yaptığı 39 anlaşmanın sonuncusu olarak tarihe geçmişti. 

IMF'ye en fazla başvuran ülkelerden biri olan Arjantin, kuruluştan en son 2000 yılında 40 milyar dolar borç almıştı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları