IMF Başkanı Lagarde'den Önemli Açıklama
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, global kamu borcunun tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu belirterek, "Global ekonomi muhtemelen yeterince güçlü değil" dedi.

IMF Başkanı'ndan Önemli Açıklama

Uluslararası Para Fonu-Dünya Bankası'nın Bali'deki toplantıları esnasında basın toplantısı düzenleyen IMF Başkanı Lagarde, "Global ekonomi muhtemelen yeterince güçlü değil. Global kamu borcunun tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu ortamda, herhangi bir değişiklik gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışını ateşleyebilir. Bizim tavsiyemiz, ticari gerilimlerin azaltılması ve daha güçlü, daha adil bir global ticaret sistemine ulaşmak için çalışılması" diye konuşma yaptı.

Büyük merkez bankalarının aynı hız ile hareket etmemelerinin sermaye akışı hareketlerini hızlandırdığını da işaret eden Christine Lagarde, "Gelişmekte olan piyasalar, bazı gelişmiş piyasalar ticaret ve faiz riskleri nedeniyle yaşanması kaçınılmaz sermaye çıkışlarını kontrol için mümkün olan tüm araçları kullanmalılar" dedi.

Lagarde ayrıca, IMF'nin 1 trilyon dolar olan cari kredi verme kapasitesinin korunması gerektiğini, üyelerin kotaların gözden geçirilmesini tartışırken bunu göz önünde bulundurmaları gerektiğini de belirtti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları