İngiltere Başbakanı Theresa May'den Kritik Mesaj: AB'den Ayrılıyoruz
İngiltere'de Brexit krizi sebebi ile yaşanan arka arkaya istifaların ardından İngiltere Başbakanı May'den kritik açıklama geldi. May, "Mart ayında AB'den ayrılıyoruz" dedi.

May: AB'den Ayrılıyoruz

İngiltere Başbakanı Theresa May, kabinesinde yaşanan dört istifaya rağmen görevini sürdüreceğini duyurmuştu. 

Başbakan May hükümeti, Brexit anlaşması sonrası dört bakanın istifası ile sarsılmıştı. 

Görevinde istifa eden isimler arasında Brexit Bakanı Dominic Raab ve Çalışma Bakanı Esther McVey de vardı. 

Temmuz'da Brexit Bakanı David Davis ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson, geçtiğimiz cuma günü de Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Jo Johnson, Brexit gerekçesi ile istifa etti. 

Avrupa Birliği ile İngiltere arasında Haziran 2017 tarihinde başlayan müzakerelerde taraflar, geçtiğimiz yılın sonunda İngiltere'nin AB bütçesine taahhütlerinden kaynaklanan yüklü bir 'ayrılık ücreti'nin ödenmesi ile vatandaş haklarının da aralarında yer aldığı bir dizi konuda ön anlaşma sağlamıştı. 

Taraflar, Avrupa Birliği üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'ye bağlı Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır getirmeyecek bir çözüm üzerinde ise kesin anlaşma sağlayamamıştı. 

Avrupa Birliği ile varılan son anlaşmada, Kuzey İrlanda sorununa, İngiltere'nin bütününü süresiz biçimde Gümrük Birliği içinde tutmaya kapı aralayan bir çözüm üzerinde uzlaşılmıştı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları