JCR'den Türk Bankacılık Sektörü "Değerlendirmesi"
Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu Türk Bankacılık Sektörünü Değerlendirdi

JCR'in Başkanı Orhan Ökmen Türk Bankacılık Sektörünü Değerlendirdi

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Orhan Ökmen yazılı açıklama ile Türk bankacılık sektörünü değerlendirdi.

Bankacılık Sektörünün;

Bankacılık Sektörünün;

Ülke notunun tamponu olma gücünü ve yatırım yapılabilir düzeydeki mali yapısını topyekün olarak korumaya devam ettiği ifade edildi.

  • Artan fonlama maliyetlerinin, mevduat faizleri ile dengelenmesi suretiyle faiz marjlarının korunacağını, bu yolla karlılık baskısının önleneceğini ve içsel sermaye üretim sürecinin yeterli düzeyde devam edeceğini bekliyoruz.
  • Kredi hacmindeki artış hızının düşmesinin kar hacminde yaratacağı miktar azalmasına karşı Türk bankacılık sektörünün performans beklentileri uluslararası bankacılık beklentilerinin üzerinde kalmaya devam edecektir.
  • Varlık ve teminat değerleri üzerinde oluşması beklenen kayıplar, kar ve karşılık rezerv tamponlarından karşılanabilecek durumda olduğu için performans ve kalite kaybı yaratması söz konusu değildir. Aynı zamanda Türk bankacılık sektörü yeterli kredi - teminat oranına sahiptir.
  • Türk bankacılık sektörünün uluslararası FC notları Türkiye ülke notu ile sınırlandırılmış olmakla beraber küresel piyasalara erişim kabiliyeti hala oldukça yüksektir.
  • Türk bankacılık sektörüne sermaye desteği kadar kaliteli ve sistemik likidite desteği de söz konusu olduğu için iflas riski ve likidite zorluk seviyesi istatistiki normların güvenli aralıkları içerisinde kalmaktadır. Diğer yandan Türk Bankacılık sektörü yeterli düzeyde bir sermaye seviyesine sahiptir.
  • Türkiye’nin Transfer riski ile konvertibilite riski yatırım yapılabilir aralığın üst bandına doğru evrilmekle birlikte yatırım yapılabilir seviyedeki konumunu hala korumaktadır. Bu nedenle sermaye hareketlerine kısıtlama geleceği varsayımına dayalı çıkarımlarla yapılan sektör değerlendirmeleri etik, doğru ve objektif olamaz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları