Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır? GÜNCEL
Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

Kan Grubu Kartı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

Kan Grubu Kartı Almak İstiyorum Nasıl Alabilirim?

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Bugünkü yazımızda sizlere"Kan Grubu Kartı, Kan Grubu Kartı Nedir?, Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?, Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?, Kan Grubu Kartı Alma, Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?,Kan Grubu Kartı Almak Ne Kadar Sürer?"sorularının yanıtını sunacağız.

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak ve incelenerek kanın özelliğini belirtmek adına oluşturulmuş sınıflandırma sistemine denilmektedir.

A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + ya da  - değerinde olabilir. 

Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmaktadır.

Kan Grubu Kartı 

İş başvurularında, pasaport başvurularında, yurtdışı seyahatlerinde, ehliyet yenilemede bireylerden KAN GRUBU KARTI istenmektedir. 

Peki, kan grubu kartı nasıl ve nereden alınır?

Herhangi bir neden ötürü kan grubu kartı almak isteyen kişiler,kan grubu kartını alabilmek için en yakın sağlık kuruluşundan , sağlık ocağından, aile sağlık merkezlerinden ve özel hastanelerden alabilirler.

Aile sağlık merkezleri her il ve ilçede hizmet vermektedir. Aile sağlık merkezine müracaat ettikten sonra kan grubunuzu öğrenerek KAN GRUBU KARTI almak istediğinizi bildirmeniz ve esnada zaten işlemleriniz tamamlanarak kan grubu sonucunuz çıkmış ve kan grubu kartınızı almış olursunuz.

Kan grubu kartını almak için en yakın sağlık ocağına, en yakın devlet hastanesine, en yakın aile sağlık merkezine gideceğiniz gibi özel hastaneye ve devlet hastanesine  giderek de belirli bir ücret karşılığında kan grubu kartınızı alabilirsiniz.

Kan grubu kartı özel hastanelerde belirli bir ücret karşılığında verilirken, sağlık ocaklarında, aile sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak verilmektedir.

Aile sağlık merkezleri genelde sabah 08:00 ile 10:00 saatleri arasında kan grubu alımı yaparlar.

Bu saatler aralığında almış oldukları kan örnekleri hastane laboratuvarına gönderilir.

Kan örneği detaylı bir şekilde incelenerek sonuçlar ertesi güne çıkmaktadır. Özel hastanelerde kan grubu sonucu bir kaç dakika içerisinde çıkmaktadır.

Kan örneğinizde ciddi bir hastalığınız çıkar ise hastane tarafından yapılan incelemeler neticesinde bu durumunuz hakkında tarafınıza detaylı bilgi verilir.

Bunların dışında birde kan grubu kartı almak için, KIZILAY kan bağışçılarına kan grubu kartı vermektedir.

Herhangi bir noktada kurulan Kızılay kan standından kan bağışı yaparak ta kan grubu kartını alabilirsiniz.

Peki, Kan Grubu Kartı Ücretli Midir?

Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

Sağlık ocaklarından ve aile sağlık merkezlerinden alacağınız kan grubu kartı ücretsiz olarak verilmektedir. 

Kan grubunuzu öğrendikten sonra kan grubu kartınızı almanız esnasında sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Fakat devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde kan grubu kartı almak istediğinizde sizden ufak bir ücret talep edilmektedir.

Talep etmeniz halinde özel sağlık kurumlarından da yukarıda dile getirdiğimiz üzere küçük bir ücret ödeyerek kan grubu kartınızı alabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Örneği

Kan Grubu Kartı Örneği

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları