Kartlı Alışverişlerde Tüketicilere "KOMİSYON" Uyarısı
Kartlı Alışverişlerde Komisyon Uyarısı

Kartlı Alışverişlerde Tüketicilere Komisyon Uyarısı Geldi

TÜKODER Genel Başkanı Koçal;

"Üye işyerleri, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon bedeli altında ayrıcı bir ücret yükleyemez. Bunu yapması suç teşkil etmektedir. Hiçbir işyerinin bankaya ödemiş olduğu komisyonu tüketiciye yükleme gibi bir hakkı yoktur. "dedi.

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal;

TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal;

Üye işyerlerinin, tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yükleyemeyeceğinin altını çizerek"Bunu yapması suç teşkil eder. Hiçbir iş yerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yükleme gibi bir hakkı yoktur." dedi. 

Aziz Koçal, yaptığı açıklamada, birçok iş yerinin kanunlara aykırı hareket ederek, nakit ve kartlı alış verişlerde fiyat farkı koyduklarını ifade etti.

 Kartla yapılan alışverişlerde tek çekimde farklı, taksitli satışlarda farklı fiyatların belirlendiğini ileten Koçal, "Öncelikle belirtmek gerekir ki kredi kartı ya da banka kartı bir ödeme aracıdır. Tüketici ödemesini nakit yapabileceği gibi kredi kartı ya da banka kartı ile de yapabilir." diye söyledi.

Koçal, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesinde "Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı veya kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek mecburiyetindedir.

Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerli olmaktadır. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon ya da benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez.

 Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve 1 yıl süre ile yeni bir sözleşme yapılamaz." hükmünün yer aldığını vurguladı.

 Söz konusu kanun maddesinde de açıkça anlaşılacağı üzere, üye iş yerlerinin tek çekim yapılan kredi kartlarında tüketiciye komisyon adı altında ayrıca bir ücret yükleyemeyeceğini söyleyen TÜKODER Genel Başkanı Koçal, bunun yapılmasının suç teşkil edeceğini ifade etti. 

"Taksitli satışlarda komisyon farkı yüklenmesinin yasal dayanağı yoktur."

Üye iş yerleri ile bankalar arasında yapılan anlaşma kapsamında, bankalar tarafından üye iş yerlerine, post hesabında biriken paranın nakit veya belirli aralıklarla çekilmesi halinde farklı komisyonlar uygulandığı bilgisini verdi.

Aziz Koçal Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti;

Aziz Koçal Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti;

"Piyasalardaki nakit sıkışıklığı sebebi ile yaşanan krizin faturası yine tüketiciye çıkarılarak, komisyonlar tüketicinin sırtına yüklenmekte. 

Hiçbir işyerinin bankaya ödediği komisyonu tüketiciye yükleme hakkı bulunmamaktadır.

Bunu yapan firmalara yukarıda bahsi geçen kanunun 40. maddesi cezai sorumluluk yüklemekte olup, firmaya adli para cezası uygulanmaktadır.

Bazı firmaların taksitli satışlarda da tüketiciye komisyon farkı yüklediği görülmekte olup bunun da yasal bir dayanağı bulunmamakta.

Üye iş yerleri, kart hamillerinin yaptıkları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorunda olup ayrıca bir komisyon talep edemez. 

Bu tür tüketiciyi istismar eden firmalara karşı tüketici tüketimden gelen gücünü kullanarak alışveriş yapmamalı. Yapmak zorunda kalındı ve komisyon ödendi ise kredi kartıyla alışveriş yaparken üye iş yeri tarafından alınan ya da fiyata ilave edilen komisyon farkı var ise tüketici hakem heyetlerine başvurarak bu farkı talep edebilirler. 

Ayrıca üye iş yerini gerekli işlemlerin yapılması için şikayet edebilirler. 

Bu tür uygulamalara maruz kalan tüketiciler detaylı bilgiyi tüketici derneklerimizden de alabilirler." diyerek sonlandırdı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları