Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar
Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Arasında Ki Farklar

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası Arasında Ki Farklar

Kasko ve Trafik Sigortasının Arasında Ki Farklar

Kasko ve Trafik Sigortalarının Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası ve  trafik sigortası arasında önemli farkların olduğu doğrudur. Öncelikle başta üzerinde durulması gereken husus ise zorunlu trafik sigortası poliçesi.

Kasko ve Trafik sigortası arasında ki farkları sıralayacak olur isek,

Trafik sigortası, 

Trafik sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Yasal zorunluluğunun bulunması ile beraber her yıl yenilenmesi gerekir. 

Trafik sigortası yaptırmaz iseniz trafikte ya da başka bir yöntem ile trafik sigortasının olmadığı tespit edilirse, aracınız trafikten men edilir ve de bu durumda aracınız Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi garajında öyle bekletilir.

 Ancak aracınızı alabilmek adına zorunlu trafik sigortasını kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir eğer aracınızı almak istiyorsanız.

Trafik sigortasını yani Zorunlu trafik sigortasını yaptırmanızdan sonra gerekli belgeler beraberinde, aracınızın trafik sigortasını yaptırdığınızı beyan etmek zorundasınız.

 Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araç içinse ceza ödemesini gerçekleştirdikten sonra tekrar trafiğe çıkabilirsiniz.

 Buna karşılık olarak trafik sigortası yaptırması zorunlu iken kasko sigortası yaptırmak her hangi bir yasal zorunluluk getirmiyor.

Kasko sigortası araç sahiplerinin isteğine göre yapılmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası her hangi bir kaza/hasar durumlarında karşı tarafta oluşabilecek olan bedeni aynı zamanda maddi zararları güvence altına alır.

Trafik sigortasının zorunlu olma sebebi ise yukarıda yer alan durumdur yani karşı tarafın bedeni ve maddi hasarlarını güvence altına alması.

Trafik sigortası her hangi bir kaza/hasar olayında karşılıklı olarak tarafların kusurlarına bakılarak oluşan zararı karşılar aynı zamanda karşılanacak olan zararın limitleri ise resmi olarak her yıl yenilenmektedir.

Araç Kasko sigortasına gelecek olur isek,

*Aracın çalınması

*Aracın çalınmaya teşebbüs edilmesi

*Aracın yanması

* Kaza/hasar durumunda oluşacak olan zararları güvence altına almaktadır.

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasında ki fark bariz gördüğünüz ile bellidir.

 Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi trafik sigortası yaptırmak yasal zorunluluk olup, kasko sigortası yaptırmak sade kişinin isteğine bağlı bir durumdur.

Araç sahibi ne zaman isterse o zaman kasko sigortasını yaptırabilir ya da yaptırmaz bireyin kendisine kalmış bir şeydir. 

Fakat kasko sigortası yaptırmak hem sizin, hem ailenizin,hemde sevdiklerinizin güvence altına alındığı bir sigortadır. 

 Zorunlu trafik sigortası teminatları ise belirli başlı maddelerden oluşmaktadır.

*Vefat/Ölüm durumunda

*Yaralanma/Sakatlanma gibi belirli başlı ola teminatlar ile güvence altına alırken, Kasko sigortası ise, sigorta firmasının belirlemiş olduğu kapsamlar dahilinde birden fazla teminatı kapsamaktadır.

Bundan dolayı trafik sigortası primleri daha ucuzdur. 

Trafik sigortasına göre kasko sigortası primleri daha da pahalıdır.

 Bir önceki yazımızda sizlere Kasko Sigortası Teminatları konusu hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz makalemize göz atabilir Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

http://gofinans.com/haberler/kasko-sigortasi-teminatlari-nelerdir

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları