Kira Vergisi İnternetten Ödenir Mi?
Kira Vergisi İnternetten Ödeme
Biliyorsunuz ki artık bir çok işlemlerimizi internet aracılığı ile internet üzerinden yapmaktayız. Bunlardan bir tanesi olan internetten vergi borcu ödeme.
https://intvd.gib.gov.tr'adresi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi sitesi olarak bu site üzerinden vergi borçlarımızı ödeyebilir hemde vergi borçlarımızın takibini gerçekleştirebiliriz.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kira Gelir Vergisini İnternetten Ödeme

Bu yazımızda sizlere "İnternetten Kira Gelir Vergisi Ödenir Mi?" konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bu konuya ilişkin olan bir önce ki İnternet Vergi Dairesi Nedir ve Nasıl Kullanılır? ve Kredi Kartıyla Vergi Borcu Nasıl Ödenir? adlı yazılarımıza göz atarak vergi borçlarını internetten ödeme işlemi hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan kira gelir vergisinin internetten ödemesi konusuna.

İnternetten Kira Gelir Vergisi Ödenir Mi?

Biliyorsunuz ki artık bir çok işlemlerimizi internet aracılığı ile internet üzerinden yapmaktayız. Bunlardan bir tanesi olan internetten vergi borcu ödeme.

https://intvd.gib.gov.tr'adresi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi sitesi olarak bu site üzerinden vergi borçlarımızı ödeyebilir hemde vergi borçlarımızın takibini gerçekleştirebiliriz.

İşyeri ve başta mesken olmak üzere taşınmaz malların kiralanmasına ilişkin elde edilen kazançlar gelir vergisine tabi olduğundan dolayı kira geliri vergisi ödemesi yapılmaktadır. 

Kira geliri beyannamesi limiti üzerinde gelir edenler ki bu limitler her yıl kanun gereğince değiştirilmektedir beyanname sınırının üzerinde işyeri ve mesken kirası geliri elde eden mükellef kişiler bir takvim yılı içerisinde iki taksit halinde kira vergisi ödemesi yapmak zorundadırlar.

Kira gelir vergisi taksit ödemeleri bir takvim yılı içerisinde iki taksit halinde ödenmekte olup Mart ve Temmuz aylarında ödemesi yapılmaktadır. Bununla beraber kira gelir vergisi ne zaman ödenir? sorusuna da cevap vermiş olduk. 

Mart ve Temmuz aylarında ödenen kira gelir vergisi peki internetten ödenir mi?

Hemen bu sorununda cevabını  paylaşalım sizlerle;

Tüm vergi ödemeleri ikametgah adresi/yerleşim adreslerinin bağlı bulunduğu vergi dairesince yapılmaktadır. Hangi vergi dairesine bağlı olduğunuzu bilmiyor iseniz;

Hangi Vergi Dairesine Bağlıyım?

444 0 189'telefon numarasına ulaşım sağlayarak hangi vergi dairesine bağlı olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında ikamet eden vergi mükellefleri ise kira gelirinin elde edilmiş olduğu gayrimenkulün adresinin bağlı bulunduğu vergi dairesine ya elden ya da internet üzerinden beyannamelerini gönderebilmektedirler.

Kira gelir vergisi ödemelerini yapacak olan mükellef kişiler." https://intvd.gib.gov.tr/hazirbeyan/" verdiğimiz linke tıklayarak bu adres üzerinden ne kadar vergi ödeyebileceklerini hesaplayıp aynı zamanda hazır beyan şeklinde hazırlanmış olan kira vergisi beyannamesini doldurarak beyanda bulunabilirler.

Bunun dışında birde kira vergisi ve diğer vergi borçlarını ödemek isteyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca yetki verilen anlaşmalı bankalar üzerinden de vergi borcu ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Vergi borçlarınızı ödeyebileceğiniz bankalar

AKBANK T.A.Ş.

 AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

 ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. 

ALTERNATİFBANK A.Ş. 

ANADOLUBANK A.Ş. 

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş. 

CITIBANK A.Ş.

 DENİZBANK A.Ş.

 BURGAN BANK A.Ş. 

FİBABANKA A.Ş.

 FİNANSBANK A.Ş.

 HSBC BANK A.Ş.

 ICBC TURKEY BANK A.Ş.

 ING BANK A.Ş.

 KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

 ODEA BANK A.Ş. 

ŞEKERBANK T.A.Ş.

 T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

 TURKISHBANK A.Ş. 

TURKLAND BANK A.Ş. 

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş 

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. 

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. 

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

 TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O

YAPI KREDİ BANKASI A.Ş. 

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

Gelir İdaresi Başkanlığınca Anlaşmalı ve yetkili bankalara vergi borçları ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları