Konut Kredisinde Yapılan Sigortalar
Konut Kredisinde Yapılan Sigortalar Hangisi?

Konut Kredisi Sigortaları

Konut Kredisi Sigortaları

Konut Kredisi Alırken Yapılan Sigortalar

Bu yazımızda sizlere"Konut Kredisi Alırken Yapılan Sigortalar"hakkında sizlere bilgiler sunacağız.

Bankaların konut kredisi ürünleri ev sahibi olmak isteyen kişilerin en sık tercih ettikleri ve başvuruda bulunmuş oldukları yöntemlerden birtanesidir.

Hayalinizde ki eve bankaların konut kredisi ile kavuşmak istiyor iseniz ve konut kredisi çekmek istiyorsanız o halde konut kredisinde yapılan sigortaları da bilmeniz gerekmektedir. 

Bizlerde bu yazımızda konut kredisinde yapılan sigortaların hangisi olduğunu sizlere sunacağız.

1. Konut Sigortası (Ev Sigortası)

Konut kredisi veren bankaların konut kredisi kullandırma aşamasında müşterilerinden yapması için talep etmiş oldukları sigorta türünden bir tanesidir.

Konut sigortası bir diğer ev sigortası bankaların talep etmesinden ziyade çoğunlukla ev sahiplerinin kendi isteği üzerine yapmış oldukları sigorta türünden bir tanesidir. 

Konut sigortası ise;

*Hırsızlık

*Doğal afetler

*Tesisat arızaları

*Terör gibi olası tehlikelere karşı koruma amaçlı maddi güvence sağlamaktadır.

Konut sigortasını isteğiniz üzerine ilgili bankanın anlaşmalı olduğu sigorta firmasından yaptırabilir aynı zamanda da istediğiniz bir sigorta şirketine de yaptırabilirsiniz. Burada karar tamamen size bağlıdır.

2. DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)

DASK diler kendi paranız ile ev alın diler banka aracılığı ile yani konut kredisi ile ev satın alın yaptırmanız gereken zorunlu bir sigorta türüdür.

DASK mutlaka yaptırmanız gereken bir sigortadır.

3. Hayat Sigortası

En çok bilinen sigorta türlerinden biri olan hayat sigortası en yaygın sigorta türüdür. 

Hayat sigortasının yapılması hakkında zorunlu olup olmadığı henüz tartışılır olsa da aslında hayat sigortası isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. 

Hayat sigortası;

Hayati risklere karşın kredi borcunun ödenmesinin devamını sağlayan bankanın kendini garantiye alan bir sigorta türüdür. 

Şöyle ki, konut kredisini ödeyen kişi kredi borcu bitmeden vefat eder ise kredi borcunun geri kalan kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanarak ödenmektedir.

Hayat sigortası bankanın ve sizin yararına olan bir sigortadır ve yapılması kesinlikle doğrudur. 

Hayat sigortası ile banka herhangi bir ölüm durumunda kalan geri kredi borcunun garantisini sağlayarak kendini de güvence altına almaktadır.

Sizin yararına olan kısmı ise, vefat etmeniz durumunda kredi borcunuzun yakınlarınıza kalmamasıdır.

4. Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortası ile benzerlik taşımaktadır. Yapılması zorunlu olmayan tüketici isteğine bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür.

Kredi sahibinin herhangi bir kaza geçirmesi halinde sigorta poliçesi kapsamında kredi ödemeleri ilgili sigorta şirketi tarafınca karşılanmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları