Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Kredi Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Bankalar Kredi Başvurusunu Neden Onaylamaz?

Onaylanmayan kredi başvurusu nedenleri

Bir çok vatandaş ihtiyaçları doğrultusunda bankaların kredi ürünlerine başvuru yaparlar.

Kredi başvurusu yapan kişiler beklemekte ve kredinin çıkıp çıkmayacağı konusunda oldukça sabırsızdırlar.

Kredi başvuru sonucu geldiğinde ise büyük bir heyecana kapılırlar. Kimileri bankadan gelen kredi haberini sevinerek alırken kimi de hüzünle alır. Bu kişilerin çünkü kredi başvurusu onaylanmamıştır. Kredi başvurusu onaylanmayan kişilerin aklına direk şu soru gelir;

Kredi başvurum neden onaylanmıyor?

Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Evet kredi başvurusu yapıp ta kredi başvurusu onaylanmadığında kişilerin aklına gelen ilk sorular bunlardır. Bizlerde sizlere bu yazımızda kredi başvurusu neden onaylanmaz ve kredi başvurusu neden reddedilir? sorusunun cevabını vereceğiz.

Kredi başvurusu neden onaylanmaz?

Kredi başvurusunun onaylanmama sebebini başta düşük kredi notu almakta. Bankalar bu yüzden bangır bangır bağırıp banka müşterilerini uyarmakta. Çünkü bankalar kredi başvurusunun onayını vermeden önce kişilerin kredi notunun yüksek olup olmadığına bakar. Neticesinde kredi notu düşük olan kişilere kredi vermekte ve kredi başvurusu onayı vermekte tutumlu davranırlar.

Tabi bir tek kredi notu incelenmez kredi başvurusu onayı sırasında banka kredi başvurusu yapan müşterilerinin daha önceki banka geçmişini inceler. Yani daha önce kredi kullanılmış mı, kişinin düzensiz ödemesi var mı, banka kredi sicili temiz mi, bankalar tarafından kırmızı kalem yemiş mi, bizden önce başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmuş mu diye ince eleyip sık dokuyarak banka geniş kapsamlı olarak araştırır.  Eğer yukarıda yer alan banka geçmişi adında ki kredi geçmişinizde en az 3 tanesi varsa banka kredi başvurusunu onaylamaz. Çünkü kredi vereceği kişilerin ödeme düzeni ve banka sicili oldukça önemlidir. Bu yüzden banka ile daha önceden olan ilişkilerinizi ve yeni başlayacak ilişkilerinizi sağlam ve temiz tutmalısınız.

Kredi başvurusunun onaylanmama sebeplerinden bir diğeri olanı ise kişinin gelir durumu. Bankalar kredi kullanacak olan müşterilerinin kredi borcunu ve taksitlerini nasıl ödeyeceği hakkında emin olmak isterler. Bunun için gelir belgenizin olması gerekmektedir. Buna göre banka size ne kadar kredi çıkacağını bildirir. Eğer sabit bir geliriniz ve bankaya sunabileceğiniz bir düzenli gelir belgeniz yok ise ne yazık ki kredi başvurunuz onaylanmayabilir.

Kredi başvurusu nasıl onaylanır?

Kredi başvurunuzun onaylanması için aşağıda yer alan asgari kredi başvurusu şartlarını taşımanız banka kriterlerine uygun olarak kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır.

-Kredi notunun yüksek olması

-Gelir belgesi bulunması

-Banka sicilinin temiz olması

-Düzenli ödemelerin olması

-Bankayla sağlam ilişkinizin bulunması

-Daha önce banka ürünlerinden kullanmış olmanız

Bu etkenleri taşıyor iseniz bankalardan kolaylıkla kredi çekebilir ve kredi başvurunuz onaylanabilir.

*Yine son karar bankanın vereceği karardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları