Kredi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi Hesaplamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere"Kredi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler"hakkında bilgiler sunacağız.

Kredi hesaplaması yaparken nelere dikkat edilmelidir? 

En uygun kredi nasıl bulunur?

Bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce genellikle ihtiyaç duyulan kredi tutarı hesaplanmaktadır.

Bu belirlenen tutar ile bankalar arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Tamda bu aşamada yani kredi hesaplama ve kredi tekliflerini karşılaştırma da ilk öncelikle kredi faiz oranına daha sonra maliyet oranlarına ve diğer ekstra masraflara da göz atmanız gerekmektedir.

Tüketicilerin sıklıkla yapmış oldukları hata sadece kredi faiz oranı üzerinden hesaplama yaparak kullanılacak olan krediyi belirlemektir.

Tüketiciler kredi faiz oranı ile beraber, kredi dosya masrafı, maliyet oranı, komisyon bedeli gibi ekstra ücretlere de göz atmalı ve doğrudan ödeyeceği rakamı bilmelidir.

Bu masraflar kredi toplam geri ödemenize doğrudan etki etmektedir.

Kredi hesaplama yaparken aklınızda tutmanız gereken noktalardan en önemlisi kredi vadesi ve faiz oranı.

Kati bir kural olmaması ile beraber kredi vade süresi ne kadar kısa olur ise kredi faiz oranı da o kadar düşük olabilmektedir.

Çoğunlukla kredi veren banka endi tahsilat süresini ne kadar uzun tutarsa faiz oranını da o kadar arttırmaktadır.

Kredi faiz oranları aralığı T.C Merkez Bankası tarafından belirlenerek kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak bankaya kalmış bir durumdur.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplaması yaparken en temel etken tabi ki kredi faiz oranıdır.

Bununla beraber kredi dosya masrafını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Yasal düzenlemeler beraberinde kredi dosya masrafı kullanılan kredi tutarının binde 5'i ile sınırlandırılmıştır.

İhtiyaç kredisinde ise en uzun vade 48 ay olarak sınırlandırılmıştır.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplamada faiz oranı ile dosya masrafından ziyade ekspertiz ücreti ile komisyon bedeli de kredi maliyetini etkilemektedir.

Bankaların konut kredileri genellikle uzun vadeli olarak kullanıldıkları için faiz oranlarında ki ufak tefek farklılar toplam geri ödemenize önemli ölçüde yansır.

Konut kredisi ekspertiz ücreti, kredi dosya masrafı, komisyon bedeli gibi masraflar da bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplama yaparken,hesaplama 0 km araç için mi yoksa 2.el bir araç için mi yaptığınız son derece önemlidir.

0 km ile 2.el araç kredilerinde faiz oranları arasında pek fazla bir fark olmasa da 2.el araçlarda en fazla 10 yaşına kadar kredilendirme yapılmaktadır.

Taşıt kredilerinde satın alınan araç bankaya rehine edilmektedir. İkinci el araç kredilerinde nakit para desteği en fazla kasko değerinin %70 oranında kullandırım sağlanmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları