Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Olur?

Her geçen gün çeşitlenen ihtiyaçlar doğrultusunda kredi kartı kullanımı da bir o kadar artıyor. Yapılan bir araştırma neticesinde ülkemizde kredi kartı kullanım oranının %50 oranına yaklaştığı söyleniyor.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi kartı taksitlendirme olanağı ve harcamalarda sağlanan kolaylıklardan dolayı tüketici açısından oldukça kurtarıcı bir araçtır.

Fakat, bilinçli olarak kullanılmadığı zaman borçlar içinden çıkılmaz bir hale gelerek maddi anlamda çöküntülere neden olabiliyor.

Bu nedenle bankalar kredi kartlarına özel olarak "Borç taksitlendirme" ya da nakit ve kredi borçlarının birleştiği"Borç Birleştirme"kredisi sunuyor.

Peki, Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Peki, Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç taksitlendirme işlemi, borcun mevcut olduğu banka üzerinden bankanın belirlemiş olduğu koşul ve şartlara göre gerçekleştirilmektedir.

Bu nedenle her bankanın kendine göre farklı koşulları ve şartları vardır.

Ancak genelde bankaların bir çoğu kişinin gelir durumu kredi kartı borç taksitlendirme işleminde temel ölçüt olarak uygulanıyor.

Bu şekilde kredi kartı borç taksitlendirmesinin borç birleştirme kredilerinden en temel farkı borçlunun kredi notu düşük olsa bile mevcut bankanın kredi kartı borcu taksitlendirme işlemini yapmasıdır.

Bunun sebebi de bankaların diğer kredilerde olduğu gibi kredi kartı borçlarının batık vermesini istememesi.

Kredi Kartı Borcu Transferi

Kredi Kartı Borcu Transferi

Borç birleştirme kredileri bir diğer borç transfer kredileri son zamanlarda bankalarda en fazla başvuru yapılan kredi ürünleri arasında yer almaktadır.

Bunun sebebi ise kişilerin mevcut kredi, kredi kartı ve nakit borçlarını tek bir kredi üzerinde 48 ay vade ile birleştirme imkanlarının olması.

Diğer yandan borçların tek bir kredi üzerinde birleştirilmesi ile yeni kredi açılmış olmakta. Bu nedenle mevcut krediler için ödenecek olan toplam faizlerden daha fazla bir faiz ödemesi yapılabiliyor.

Fakat bu durum ödemeler gecikmeye düşmediği zaman geçerli olmaktadır.

Ödemelerin gecikmeye düşmesi halinde gecikme faizi, yasal olarak en üst faiz sınırdan alınmakta.

Hal böyle olunca genelde yeni bir kredi için katlanılacak olan faiz aşağıda yer almaktadır.

Aynı zamanda ödemelerin gecikmeye düşmesi durumunda kredi notunun düşmesi ileri ki dönemlerde finansla taleplerde sıkıntıları beraberinde getirebiliyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarları

Aşağıda yer alan kredi kartı asgari ödeme tutarları" Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik"ile düzenlenen kredi kartlarından tahsil edilebilecek asgari ödeme tutarlarını göstermekte. Aşağıda yer alan oranlar ise dönem borcu üzerinden uygulanmaktadır.

* 0 TL - 15.000 TL  -   %30

* 15.001 TL - 20.000 TL    %35

* 20.001 TL ve üzeri     %40

* Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl  %40

Yukarıda yer alan tabloda asgari ödeme tutarlarını ödemeniz halinde kredi kartı ödemesi yapıldı olarak algılanmakta ve kredi notunuza geç ödeme olarak yansımamaktadır.

Fakat şunu da bilmeniz gerekir ki kredi kartı asgari ödemesi yapılması halinde kalan tutarlar için bankalar size aylık olarak yüzde 2,02 akdi faiz uygular.

Kredi Kartı Alışverişe ve Nakit Avansa Neden Kapatılır?

Kredi Kartı Alışverişe ve Nakit Avansa Neden Kapatılır?

Bir yıl içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam 3 kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste 3 kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır.

Konu edilen kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesi kadar arttırılmaza ve bu tür kartlar nakit kullanımına ya da kullanıma kapatılmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları