Kredi Notum Neden Yükselmiyor?
Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi Puanım Yükselmiyor

Kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerinin analiz edilmesi sonucu risk durumunu gösteren puanlama sistemidir.

Kredi notu bankaların kredi başvurularını değerlendirme aşamasında çok önemli bir kriterdir.

Kredi notunuzu yüksek tutarak kolayca bankalardan kredi ve kredi kartı alabilirsiniz. Ancak aksi durumda ise bankalardan kredi ve kredi kartı almanız son derece zordur.

Maddi durumunuz iyi olsa bile düşük bir kredi notuna sahipseniz bankalara yapmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Kredi Notu;

Kredi Notu;

0 <<< 699 En riskli 

700 <<< 1099 Orta riskli 

1100 <<< 1499 Az riskli 

1500 <<< 1699 İyi 

1700 <<< 1900 Çok İyi

Sıfır ile 1900 puan aralığında analiz edilen kredi notu bankalardan kredi ya da kredi kartı alabilmeniz için son derece önemli bir kriterdir.

Özellikle kredi notu en riskli ve orta riskli gruba dahil olanların banka kredilerinden tutun diğer bankacılık ürünlerinden yararlanma şansları fazlası ile azalıyor.

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi notunuzu findeks.com üzerinden sorgulayarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

1. Sürekli Kredi Kartı Limitinizi Dolduruyor Musunuz?

1. Sürekli Kredi Kartı Limitinizi Dolduruyor Musunuz?

Sürekli kredi kartı kullanmanız ve kredi kartınızın ya da kartlarınızın limitini doldurmanız kredi notunuzu arttırmanız da engel olarak karşınıza çakabilir.

Nakit harcamalarınız ile kredi kartı harcamalarınız arasında sağlam bir denge sağlayarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Ayrıca geciktirdiğiniz kredi kartı ödemeleriniz her geçen ay artan kredi kartı taksitleriniz kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi kartı ödemelerinizi düzenli ve tam yapmak aynı zamanda otomatik ödeme talimatı vermek borçlarınızın gecikmesini engelleyerek kredi notunuzu yükseltmeye yardımcı olur.

2. Yasal Takibe Mi Düştünüz?

2. Yasal Takibe Mi Düştünüz?

Geçmiş dönemde adınıza başlatılmış olan yasal takip işlemi kredi notunuzu doğrudan olumsuz etkileyen faktörler arasında yerini almaktadır.

E-Devlet uygulaması ile yasal takibe girip girmediğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer yasal takibe girmiş iseniz yasal takibi kapatarak kredi notunuzu kısa sürede yükseltebilirsiniz.

3. Unutmuş Olduğunuz Borcunuz Olabilir.

3. Unutmuş Olduğunuz Borcunuz Olabilir.

Farklı bankalar ile beraber çalışıyor iseniz ve birden fazla kredi kartınız var ise Kredili Mevduat Hesapları gibi unuttuğunuz hesabınız ya da borcunuz var ise kredi notunuz bu nedenle yükselmiyor olabilir.

Borcun tutarı düşük olsa dahi ödenmediğinden dolayı kredi notunuz düşecektir. 

Eğer böyle bir durumunuz söz konusu ise borçlarınızı ve hesaplarınızı kapatarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları