Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?
Kredi Sicil Affı

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bankaların kara listesinde olan kişiler için düzenlenen SİCİL AFFI Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi geçtiğimiz tarihlerde.

Bunun doğrultusunda yaklaşık 12 milyon kişi kredi sicil affının ne olduğunu, kara liste sicil affından nasıl yararlanacaklarını, kara liste sicil affı başvurusunun nereye nasıl yapılacağını merak etmekteler.

Bizlerde bu yazımızda sizler için sicil affı konusunu derledik.

KARA LİSTE SİCİL AFFI

KARA LİSTE SİCİL AFFI

Resmi Gazete'de yayımlanan kanun maddesinde kara liste sicil affından yararlanacak olanların yapması gerekenler ile sicil affından kimlerin yararlanacağı hakkında bilgilere yer verilmiştir.

Uygulanacak olan sicil affı kapsamında bazı bankalar kendi değerlendirmeleri üzerinde gittiği için bazılarımız sicil affından yararlanamayacak. 

Yararlanmış olsa bile banka yine eski bilgiler doğrultusunda gidecektir. Tabii bu her banka için sayılmaz. Artık bu durum tamamı ile banka inisiyatifine kalmıştır.

Sicil affı kapsamında, karşılıksız çek, kredi, kredi kartı, senet gibi borçlarını ödemeyen ve bunun neticesinde kara listeye giren kişiler sicil affından yararlanarak finansal geçmişini bu sayede temize çekebilir.

Kredi sicil affında kişiler var olan borçlarını ödeyerek ya da yeni bir ödeme planı hazırlayarak yararlanabilecek.

Kara listede olan borçlular borçlarının tamamını 6 ay içerisinde ödemeli ya da yeniden yapılandırmalıdırlar. Ancak bu koşul ile sicil affından yararlanılabilir.

6 ay içerisinde mevcut banka borçlarını ödeyen kara listede bulunan kişiler 5 yıl beklemeden doğrudan bankaların kara listesinden çıkarak sicil affından yararlanmış olacak.

SİCİL AFFI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

SİCİL AFFI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kara listede olan borçluların;

*6 ay içerisinde gecikmeye düşmüş mevcut borçların ödenmesi,

*6 ay içerisinde gecikmeye düşmüş mevcut borçların yapılandırılması ile kredi sicil affından yararlanılacaktır.

SİCİL AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SİCİL AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kara liste sicil affından yararlanmak isteyen kişilerin;

Borçlu olduğu banka şubesine giderek borçlarını ödemek için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bunun ardından borçlarını 6 ay içerisinde ödeyen ya da yapılandıran kişilerin son banka işlem hareketleri TBB yani Türkiye Bankalar Birliği'ne iletilerek merkez tarafından yapılacak olan inceleme sonrası kara listeden silinecektir.

Bu işlemin ardından sicil affından yararlanılan kişi listesi bankalara iletilerek yeni bir sayfa açılacaktır.

Ama yukarıda da dile getirdiğimiz üzere bankalar daha öncesinde sizin kara listeye girmiş olduğunuzu görecektir ne kadar kara listeden çıkıp sicil affından yararlanmış olsanız da bu durumda yine iş banka inisiyatifine kalmış olacak.

Sizin yapmanız gereken bu süreçten sonra daha dikkatli davranmanız mümkünse borçlarınızın tamamını ödedikten sonra bankalar ile yeni bir çalışma başlatmanız ve bunun doğrultusunda ödeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli hem kredi notunuzu yükseltip hemde bankalar gözünde olan güveninizi arttırmanız gerekir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları