Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak ve Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?
Kredi Sicil Affı

Kara Listedeki Esnaflara,Şirketlere,Kişilere Sicil Affı Geliyor!

Kara Listedeki Esnaflara,Şirketlere,Kişilere Sicil Affı Geliyor!

Kredi Kara Liste Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Bu yazımızda Kara Listeye girenlerin yakından takip etmiş oldukları"Kredi Sicil Affı, Kredi Sicil Affının Ne Zaman Çıkacağı ve Kredi Sicil Affından Kimlerin Yararlanacağı"konusu hakkında detaylara yer vereceğiz.

Kredi Sicil Affı

Ticaret hayatında yeni ve temiz bir sayfa açmak isteyenler "Sicil Affı" ile kara listelerden çıkabilecekler.

Geçtiğimiz hafta Meclise sunulan torba yasada yer alan "SİCİL AFFI" milyonlarca kişi ve şirketleri yakından ilgilendiriyor. 

Kredi (Kara Liste Sicil Affı) ile kişilerin ve de şirketlerin sicillerini sıfırlama imkanı sunulacak.

Şirketlere ve kişilere kullandırılan kredilerden dolayı banka kurumlarına ya da finans kurumlarına herhangi bir hukuki ceza sorumluluk yüklenemeyecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açıklamış olduğu rakamlara göre sicil affı düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile beraber 12 /12/2016 tarihi itibariyle halen ödenmemiş çeki bulunan 566 bin 116 kişi 31 Ekim itibariyle kredi kartı borcu nedeni ile yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affı kapsamından yararlanabilecekler.

Yine 31 Ekim 2016 tarihi itibari ile tüketici kredileri ve de diğer bireysel tüketici kredilerinden kaynaklı yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi aynı şekilde, 31 Ekim tarihi itibari ile şirketlerin kullanmış olduğu ticari kredilerden kaynaklı yasal takip borcu olan 533 bin 379 şahıs şirketi yine 99 bin sermaye şirketi de sicil affından yararlanabilecek.

Kara Liste Sicil Affı Şartları

Yukarıda yer alan kişiler ve şirketlerin , sicil affından yararlanabilmesi adına 6 ay içerisinde var olan borçlarını ödemesi ya da yeniden yapılandırması gerekmektedir. Bu koşul yerine getirilir ise şirketler ve kişiler bankaların KARA LİSTESİNDEN SİLİNECEK.

Yine sicil affı kapsamında, bankaların kara listesine giren fakat borcunu daha önceden ödemiş olan kişiler de sicil affından yararlanabilecek. 

Buna göre, karşılıksız çek borçlusu olan 198 bin 434 kişi, bireysel kredi kartı müşterisi olan 3 milyon 975 bin 423 kişi, tüketici kredisi ve diğer bireysel tüketici kredi müşterileri 2 milyon 858 bin 195 kişi, ticari kredi ürünü kullanan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ve 122 bin 394 sermaye şirketi de doğrudan sicil affı düzenleme kapsamına girebilecek.

Kişiler ve şirketler herhangi bir ön koşul bulunmadan sicil affından yararlanabilecek ve buna göre sicillerini temizletebilecekler.

Esnafa Sicil Affı

Star Gazetesi haberine göre,

Sicil affı düzenlemesine ve haberini yakından takip eden esnaflar da yine sicil affı düzenlemesini oldukça yoğun bir şekilde talep ediyorlardı. 

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu kısaca TESK Başkanı Sayın, Bendevi Palandöken;

"Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bağlamda sicil affı gerekmektedir. Çünkü bankalar esnafa, banka sicillerine göre kredi vermektedir. 

Atılan bu adım ise ekonominin çarklarını hareketlendirecek. "Can suyu kredisi oldukça önemli" olduğunu dile getirdi. 

Bireysel kredileri ya da kredi kartı borçlarını ödeyememiş olan yahut bankalar tarafından yasal takibe düştükten sonra, ödemiş olan vatandaşlar kara listeye ilişkin 5 yıllık sürede kredi işlemlerinin olumsuz etkilenmemesi adına sicil affının oldukça önemli olduğunu belirtti. 

Hürriyet haberine göre,

Daha öncesinde Merkez Bankası tarafından tutulan mali sicil bilgileri, 2011 yılında çıkan kanunla beraber Bankalar Birliği bünyesinde barınan Kredi Risk Merkezine devredildi. 

Buna ilişkin kredi kuruluşları ile BDDK tarafınca uygun görülecek olan finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgileri adı geçen "Kredi Risk Merkezi"de toplanıyor. 

Aynı zamanda bu bilgiler, kuruluşlarla ve gerçek ya da tüzel kişilerin kendileri ile paylaşılabiliyor.

Kişilerin onay vermesi durumunda ise risk bilgileri özel hukuk tüzel kişileri ve de 3. gerçek kişilerle de paylaşılabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları