Kuveyt Türk Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu

Kredi Notu

Kredi Notu Öğrenme Kuveyt Türk

Bu yazımızda sizlere"Kuveyt Türk Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?"konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuveyt Türk Kredi Notu

Bankalar ve finans kuruluşları için kredi notunun oldukça önemli olduğunun bilincindeyiz hepimiz.

Kredi notu bankalar için referans olarak adlandırılır. Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin kredi notunu incelemektedir. 

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu'ndan bankalar güncel bilgilere ulaşarak kişilere bunun neticesinde kredi onayı veya reddi vermektedir.

Genellikle bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi vermezler. Kredi notu düşük olan kişiler bankaların gözünde riskli ödeme gücü olmayan müşteri anlamına gelmektedir. Buna göre kredi notu kredi çekmemiz için en büyük aracı ve belirleyici diyebiliriz.

Kredi notunu düşüren etkenlerin başında ödeme alışkanlıkları gelmektedir. Şöyle ki bankaların herhangi birisinden kredi çektiğinizi düşünelim veya kredi kartı aldığınızı düşünelim kredi veya kredi kartı borcunuzu da sürekli olarak gecikmeye düşürdüğünüzü ki bir gecikmede dahi kredi notu düşmektedir, düşünelim aynı gün içerisinde kredi notunuz hızla düşmeye başlayarak bu aşama da riskli müşteri grubuna dahil olursunuz. 

Bunun neticesinde bankalardan kredi alma ihtimaliniz oldukça düşük olur. Kredi notu düşük olan kişiler ancak bankaların kredi notu düşük olanlara kredi kampanyası düzenleyip bundan yararlanarak kredi kullanabilirler. 

Bunun haricinde bankalar müşterilerini geri çevirmemek adına da kredi kullandırımı yapmaktadırlar ancak kefil veya ipotek koşulu ile. 

Yani kredi notunuz düşük ve acil nakit paraya ihtiyacınız var bankaya kredi başvurusunda bulunuyorsunuz banka da sizi geri çevirmemek adına size kredi onayı verebileceklerini söylüyorlar ancak bunun bir karşılığı bir teminatı olması gerektiğini de belirterek sizlerden ya taşınmaz mal teminatı istiyorlar ya da kefil istiyorlar. 

Sonuçta banka kendini her halükarda teminat altına almalıdır. Bu durumda sizlerde ya kefil bularak ki bu devirde kefil bulmak oldukça zor ya da taşınmaz malınız var ise ipotek ettirerek kredi kullanma yoluna gidiyorsunuz. 

Eğer ödeme gücünüze güvenmiyor iseniz bu yola başvurmanızı önermeyiz aksi taktirde kredi borcunuzu ödemez iseniz ipotek ettirdiğiniz eviniz elinizden gider, kefil yolu ile kredi çektiyseniz olan kefile olur. 

Bu durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka banka borçlarınızı günü gününde ödemeye gayret ve özen göstermelisiniz. 

Kredi notunu en çok etkiyen faktörlerden biri yukarıda da yer verdiğimiz üzere ödeme alışkanlıklarıdır.

 Ödeme alışkanlıklarınızı düzene sokar iseniz rahatlıkla kredi kullanabilir aynı zamanda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Peki, Kuveyt Türk Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Size en yakın Kuveyt Türk şubesine giderek veya Findeks uygulaması üzerinden kredi notu sorgulama işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda sizlere"Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?"konusu hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz makalemize göz atabilirsiniz...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları