Merkez Bankalarından ABD Başkanı Trump'a Karşı Fed'e Destek
Tüm dünyadan merkez bankalarının yetkilileri, Donald Trump'ın eleştirilerine karşılık Fed'e destek mesajları verdi.

Merkez Bankalarından Fed'e Destek Mesajları

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Fed'e yönelik ağır eleştirilerinden sonra Merkez Bankalarından Fed'i savunan açıklamalar geldi. 

Trump, ABD hisse senedi piyasasının sert düşüşünün saatler sonrasında, Fed'in bu yılki faiz artırımları serisi sebebi ile ağır eleştiride bulundu. 

ABD Başkanı, daha öncesinde Fed'in "kafayı yediğini"söylemişti. IMF'nin Perşembe günü Bali'de gerçekleştirilen yıllık toplantısındaki panel tartışması esnasında Güney Afrika Merkez Bankası Başkanı Lesetja Kganyago, Trump'ın eleştirisinin kuruma zarar verip vermediği yönündeki soruya karşılık merkez bankası bağımsızlığının önemine dikkat çekti.

 “Regülatörlere sürekli siyasi müdahale olmadan bağımsız hareket edebilecekleri alan tanınmalı.” diyen Kyanyago, merkez bankalarına hedeflerinin doğrultusunda bu alanın tanınması gerektiğini vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, konu ile ilgili değerlendirmesinde “Bence bu soruyu yanıtlamanın en makul yolu Lesetja'nın cevabına katılmak.” dedi ve Powell'ın uzmanlığının altını çizdi. 

Konu ile ilgili daha erken saatlerde yorum yapan IMF Başkanı Lagarde da CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta Powell'ın arkasında durarak, “Ben Jay Powell'ı delilikle bağdaştırmazdım.” dedi ve Powell'ın ve kurulunun kararlarını hakiki bilgiye dayanarak verdiğini ifade etti.

ABD Başkanı Trump, Fed'e atadığı Powell'ı faiz politikası sebebi ile Temmuz ayından bu yana açık bir şekilde eleştiriyor. ABD Başkanı, yılın 3. faiz artırımının ardından Eylül'de faiz artırımlarından “memnun olmadığı” söylemişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları