Miras Davası Ne Zaman Sonuçlanır Ne Kadar Sürer?
Miras Davası Süresi

Miras Davası Ne Kadar Sürer?

Miras davası açılarak miras bırakan tarafından miras bırakılan malların paylaştırılmasına ilişkin karışıklığın ve yaşanan hak kaybının çözümünü isteyen kişilerin merak ettikleri konulardan biri de miras davası süresidir.

Miras davası, miras davası açılacak olan davanın türüne, davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne ve miras davası için avukat tutulup tutulmayacağına göre farklılık göstermektedir.

Peki, miras davaları nelerdir?

*Reddi miras davası,

*Mirastan mal kaçırma davası,

*Mirasın taksimi davası,

*Tasarrufun iptali davası,

*Tenkis davası olmaktadır.

Miras davası sürecini kişilerin kendi başlarına yürütmek istemeleri halinde miras davası süresi 3 ila 4 yılı bulabilmektedir.

Açılacak olan miras davasının hukuki temellere oturtulması halinde de davanın reddi söz konusu olabilmektedir.

Miras davasının kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlayabilmek için hukuki prosedürlerin doğru ve pürüzsüz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu durumda açılacak olan miras davası türüne göre 1 ila 2 yıl arasında değişen süreç içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Miras Davasının Kısa Sürede Sonuçlanması İçin;

Miras davaları hakkında uzman avukatlardan yardım almanız bu süreci avukat eşliğinde yürütmeniz yaşanabilecek hak kaybının önüne geçerek ve dava süresini en aza indirebilir.

Miras davası avukatları, davanın işleyişini hukuki prosedürler çerçevesi içerisinde en iyi şekilde yerine getirerek davanın en kısa sürede sonuçlanmasını sağlayabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları