Moody's Notları Yanlış Değerlendirdi Ceza Aldı
Notları Yanlış Değerlendiren Moody's'e Ceza

Moody's Notları Yanlış Değerlendirdiği İçin Ceza Aldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service'e, iç kontrollerindeki aksatmalar ve kredi derecelendirme notlarını tutarlı bir şekilde uygulama ve tanımlamada eksiklik olduğu nedeni ile 16,25 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından olan Moody's Investors Service’in, iç kontrol hataları ve kredi derecelendirme sembollerini açıkça tanımlayıp tutarlı bir şekilde uygulamama nedeni ile toplamda 16,25 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

Açıklamada;

Moody’s’in ABD’de konut ipoteğine dayalı menkul kıymetler  derecelendirmesinde kullandığı modellerin içerdiği iç kontrol aksaklıklarının giderilmesi adına 15 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği ve iç kontrollerini değerlendirmek ve geliştirmek için bağımsız bir danışmanı tutacağı ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşunun ayrıca derecelendirme sembolleri ile ilgili politikalarını, prosedürlerini ve iç aksaklıklarını yeniden düzenleme karşılığında 1,25 milyon dolar cezayı ödemeye razı olduğu belirtilen açıklamada, bunun SEC’in eksik derecelendirme sembollerine yönelik kestiği ilk ceza olduğu vurgulandı.

SEC aynı zamanda Moody's'in 2010- 2013 yılında İpoteğe dayalı menkul kıymetlerin derecelendirmesinde kullanılan modeller için uygun iç denetimleri kurma ve uygulama konusunda başarısız kaldığını aktardı.

SEC’in Moody’s'e karşı suçlaması, ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin başrol oynadığı 2008 krizinden on yıl sonra geldi. 

Söz konusu krizden sonra yatırımcılar ve hükümetler tarafından eleştirilen Moody’s’in yatırımcıların yatırım konusunda önem arz eden kredi notu konusunda yanlış karar vermesi de dikkat çekenler arasındaydı.

Moody’s, 49 milyar dolar değeri aşan menkul kıymetlerde 650'den fazla notunda düzeltme gerçekleştirdi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları