Nüfus Cüzdanı Çıkartma Ücreti
"Nüfus cüzdanı çıkartma ücreti, yeni nüfus cüzdanı ücreti, yeni doğan nüfus cüzdanı,yeni nüfus cüzdanları ne zaman verilecek" konusuna ilişkin detaylar yazımızın devamında,

Nüfus Cüzdanı Çıkartma Ücreti ve Yeni Kimlik Kartı

Nüfus Cüzdanı Çıkartma Ücreti ve Yeni Kimlik Kartı

Nüfus Cüzdanı Yenileme ve Çıkartma Ücreti

Bu yazımızda sizlere"Nüfus cüzdanı çıkartma ücreti, yeni nüfus cüzdanı ücreti, yeni doğan nüfus cüzdanı,yeni nüfus cüzdanları ne zaman verilecek" konusuna ilişkin yazımızın devamında bilgiler vereceğiz.

Nüfus Cüzdanı Çıkartma Ücreti

Nüfus cüzdanı çıkartma bedeli 15 TL (on beş Türk Lirası) olup Nüfus cüzdanı kayıp bedeli 50 TL (elli Türk Lirası)'dır.

Kanuni bildirim süreci dışında doğum sebebi ile düzenlenmekte olan ve de değiştirme sebebi ile düzenlenmekte olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (Nüfus Cüzdanı) bedeli 15 TL olup, Nüfus cüzdanlarının kayıp nedenine ilişkin düzenlenecek olan kimlik kartı bedeli 50 TL'dir.

31/12/2016 tarihi süresine kadar yeni nüfus cüzdanı için de kağıt bedeli adı altında 8 TL' kağıt bedeli tahsil edilecek vatandaşlardan.

Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek? (Yeni Nüfus Cüzdanları Ne Zaman Verilecek?)

Tasarı ile beraber Nüfus Hizmetleri Kanununda belirtilen nüfus cüzdanı ibareleri artık yer almayarak kimlik kartı adına değiştiriliyor. Yani nüfus cüzdanı tabiri devri biterek kimlik kartı tabiri devri başlayacak.

Aile kütüklerinde yer alacak olan bilgilere birde biyometrik veri ilavesi yapılarak kayıtlar bir tek elektronik ortamda tutulacaktır.

Üst düzey güvenliklerinin sağlanacağı yeni kimlik kartlarında artık sahtekarlara taviz verilmeyecek.

Yeni Doğan Nüfus Cüzdanı Çıkartma Ücreti

Yeni doğan bildirimi kanuni süreç içerisinde yapılır ise nüfus cüzdanlarından kağıt bedeli alınmayacaktır.

Nüfus cüzdanını kaybedenler ve doğum süresi içerisinde bildirimde bulunmayanlara uygulanan idari para cezası kaldırılacaktır.

Evlilik süreci içerisinde bildirimde bulunmayanlara 80 TL (seksen Türk Lirası) idari para cezası uygulanacak.

Adres bildirimi süreci içerisinde bildirimde bulunulmaz ise uygulanacak olan idari para cezası 480 TL (dört yüz Türk Lirası) bedelinden 80 TL (seksen Türk Lirası)'na kadar gerçeğe aykırı beyan yapanlara ise uygulanacak olan idari para cezası 963 Türk Lirası (dokuz yüz altmış üç Türk Lirası)'dan 500 TL (beş yüz Türk Lirası)'oranına kadar indirim yapılabiliyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları