Okuma ve Yazma Bilmeyenler Kredi Çekebilir Mi?
Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çekebilir?

Okuma Yazma Bilmeyenler ve İmza Atamayan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

 Okuma Yazma Bilmeyenler ve İmza Atamayan Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Okuma Yazma Bilmeyenler Kredi Kullanabilir Mi?

Bugünkü yazımızda sizlere"Okuma Yazma Bilmeyenler Nasıl Kredi Çeker?"sorusunun yanıtını sunacağız. 

Okuma Yazma Bilmeyenler İçin Kredi Bankadan kredi kullanmak isteyen birçok kişinin akıllarına takılan sorulardan birtanesi de okuma yazma bilmeyen ve de imza atamayan kişilerin kredi çekip çekemeyeceği. 

Bizlerde bu soruya istinaden okuma yazma bilmeyen, imza atamayan kişilerin bankadan nasıl kredi çekebileceğine ilişkin bilgiler sunduk yazımızın devamında. 

Okuma ve yazma bilmeyen kişilerin bankaya kredi başvurusunda bulunup kredi çekmesi ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Şöyle ki; Banka tarafınca hazırlanan ve tüketiciye sunulan kredi sözleşmesinin borç alan kişi tarafından okunarak imzalanması gerekmektedir. 

Okuma ve yazması olmayan kişilerin çoğunluğu imza atmayı da bilmemektedir. Ancak okuma ve yazma bilmeyen aynı zamanda imza atmasını bilmeyen kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi için iki farklı yol vardır. 

Bu yollardan birincisi ise;

 *Güvendiği bir yakınına eşine yahut dostuna noter huzurunda vekalet vermesi.

 Okuma yazma bilmeyen kişiler noter huzurunda bir yakınına vekalet vererek bu vekaletname ile okuma yazma bilmeyen kişi adına banka hesabı açılarak kredi kullanması sağlanabilir.

 Kredi çekebilmek için bankada vadesiz mevduat hesabı açılması gerekli olduğundan, vekalet verilen kişi krediyi çekmenin yanı sıra ilgili hesabın açılma işlemini de gerçekleştirir.

 Alınan vekaletnamede vekile verilen yetkiler açık bir şekilde belirtilmelidir. Kredi kullanabilmek için verilmesi gereken yetkiler içerisinde banka hesabı açabilme, kredi çekebilme ve de borçlanmaya ilişkin tüm yetkilere sahip olunduğu açıkça belirtilmiş olması gerekmektedir. 

Bu bilgilerin eksik ya da yetersiz olması durumunda ise yeniden vekaletname çıkarma işlemi gerekebilmektedir.

 Okuma yazma bilmeyen aynı zamanda imza atmasını bilmeyen kişilerin bankadan yahut bankalardan kredi çekebilmesinin bir diğer yolu ise yine noterden geçmektedir. 

Şöyle ki; Noter huzurunda yapılacak olan bir sözleşme ile okuma yazma bilmeyen ve imza atamayan kişiler kredi kullanabilirler. 

Bunun için yapılması gereken ise, kredi çekmek isteyen kişinin ilk olarak notere başvuruda bulunması gerekmektedir. 

Başvurunun yapılması ardından noterden verilen belge ile bankaya gidilerek ve banka kredi başvurusunu onayladı ise bu belgeye dayalı olarak gerekli belgeleri hazırlar.

 İmza aşamasına gelindiğindeyse kredi kullanacak olan kişi ile banka çalışanı notere giderek noter huzurunda imza işini halledebilmektedir. 

Bu aşamada okuma ve yazması olmayan imza atabilenler imza atar ve okuma yazması olmadığı halde imza atamayanlar da parmak basarak bankadan kredi kullanabilirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları