Pakistan'dan Türkiye'ye CPEC Daveti
Pakistan parlamentosunun alt kanadı Ulusal Meclis Başkanı Asad Kaiser, Türkiye'nin, Çin/Pakistan Ekonomik Koridoru kısaca CPEC projesine katılmasını talep etti.

Pakistan Türkiye'yi CPEC'e Davet Etti

Parlamentoda Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul'u kabul eden Asad Kaiser, Pakistan devlet radyosuna açıklamalar gerçekleştirdi.

Kaiser, "Pakistan, Türkiye ile ilişkilerine önem veriyor ve yeni hükümet bu ilişkileri daha ileri taşıyarak güçlendirmek istiyor." yönünde konuştu. 

Geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan'ın da katıldığı yaklaşık 75 milyar dolarlık projeye Türkiye'yi de davet eden Kaiser, "CPEC, iki kardeş ülke olan Türkiye ve Pakistan'a ekonomik anlamda faydalı olacaktır. Türkiye'nin katılımı tüm bölge ülkelerinin yararına." ifadelerini kullandı. 

Yurdakul da Türkiye'nin Pakistan'la ilişkilerine önemsediğini vurgulayarak, bu sebeple ilişkilerin gelişmesi için gerekenin yapılacağı sözünü verdi. 

Yurdakul, Kaiser'i, 14 Aralık tarihinde İstanbul'da yapılacak Kudüs İçin Parlamenterler Birliği toplantısına davet etti.

CPEC Projesi

Çin ile Pakistan arasında 2014 yılında yapılan anlaşma ile hayata geçen CPEC, Çin'in Sincan eyaletinden başlayıp Pakistan'ın Gvadar limanında sona eriyor. 

Kara yolu, demir yolu, petrol ve gaz boru hattı, petrol rafinerisi ve liman gibi büyük projeleri barındıran CPEC, Çin'e, Afrika ve Ortadoğu'ya kısa ve ucuz yoldan ulaşım gerçekleştirecek. 

CPEC, Pakistan'ı ise Çin mallarının dünyaya açıldığı ülke haline getirirken ayrıca ülkede yeni iş alanları oluşmasını sağlayacak. 

Projeye geçtiğimiz aylarda  katılan Suudi Arabistan ise ülkesinin en büyük ikinci petrol rafinerisini Pakistan'da kurma kararı aldı. Böylelikle Suudi Arabistan petrolü Pakistan üzerinden Çin'e daha kısa sürede ulaştırılacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları